Przed rozpoczęciem budowy domu bądź innego budynku na posiadanej działce należy sprawdzić na jakiego typu gruncie jest położona. Dzięki temu możemy uniknąć późniejszych problemów na przykład z zapadaniem się fundamentów. Jeśli badania będą pozytywne, nasz dom będzie wytrzymały i dobrze osadzony na gruncie. Podstawą do badania gruntu jest mapa geologiczna.

zagęszczanie gruntu oraz spoiwa drogowe

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy nie posiadamy informacji o podłożu możemy zwrócić się do Urzędu Miasta o udostępnienie tego rodzaju mapy. Świetnym rozwiązaniem jest też zlecenie odpowiedniej firmie badania geotechnicznego podłoża. Dzięki temu możemy posiadać dokładne informacje o każdej warstwie ziemi na danym terenie. Badanie gruntu pod budowę prowadzi się poprzez nawiercenia oraz pobieranie różnych próbek, dzięki którym można określić typ gruntu – wszystko o budowie domu. Bywają grunty, na których wyjątkowo ciężko jest postawić dom, istotne jest wiec, by odpowiednio wcześniej zrobić badania.

Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy, gdyż jedynym kosztem będzie opłata za badania. Tego rodzaju badanie dobrze jest wykonać przed zakupieniem danej działki pod budowę. Najlepsze pod budowę domów będą gliny i iły. Gdy pragniemy wybudować dom (zobacz także ogrodzenia gabionowe) na przykład na terenie poprzemysłowym należy wykonać niezbędne badanie zanieczyszczenia gruntu. Tego rodzaju badanie pozwala uniknąć kłopotów przykładowo ze złym oddziaływaniem zanieczyszczonej ziemi na beton w fundamencie.

Dowiemy się też jakie jest stężenie metali ciężkich w wodzie a także jakie ewentualne działania wdrożyć, żeby oczyścić teren. Tego rodzaju badania są niesamowicie ważne dla rolnictwa. Na zanieczyszczonym gruncie rośliny mogą słabo czy też zupełnie nie rosnąć.

Zrobienie badania przed przystąpieniem do budowy pozwala na zmniejszenie kosztów związanych na przykład z utylizacją gruntu, która będziemy musieli wykonać. Aby zrobić badania należy wynająć odpowiednie firmy, które profesjonalnie zajmą się analizą gruntu. Warto przed zakupieniem działki czy też rozpoczęciem budowy zrobić tego typu testy, by uniknąć wysokich kosztów związanych z utylizacją bądź czasochłonnym zagęszczeniem gruntu pod budowę.