Z pewnością wiele osób doskonale pamięta, że przed paroma miesiącami zmieniły się przepisy wiążące się z zakładaniem odblasków. Wedle nowych przepisów musi je mieć każda osoba jaka porusza się drogą nocą w miejscach, w których nie ma latarni.

tapczan

Autor: ProFlowers
Źródło: http://www.flickr.com
Nowe przepisy stawiają na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych zwłaszcza na terenach, gdzie są oni mniej widoczni.

Jeżeli w znajdującym się tu artykuły nie ma interesującej Cię informacji, to kliknij ten link i zobacz sam jeszcze jeden materiał.

Mają oni więc obowiązek zakładać elementy odblaskowe na drodze rano i po zmroku (element odblaskowy na drodze). Praktycznie sprowadza się to do tego, że te odblaski nosi się cały czas – nikt nie zakłada gdy się zmierzcha, zwyczajnie szkoda na to czasu. Pomysłów na instalowanie odblasków do naszej odzieży jest wiele. Można na przykład zakupić specjalne kamizelki odblaskowe, wykonane z plastiku odblaski, jakie można przymocować do kurtek lub plecaka. W sklepach osiągalne są także kurtki z fabrycznie zainstalowanymi odblaskami, takież buty, jak również tornistry wyposażone w spore ilości elementów odblaskowych. To ogromnie ważne, by robić wszystko, co się tylko da i co wymagane jest przez prawo, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pieszym, szczególnie dzieciom.

Często słyszy się o koszmarnych wypadkach, w których giną piesi wskutek zderzenia z samochodem. Zazwyczaj w takich przypadkach automatycznie osądzamy kierującego samochodem – że za szybko jechał, nie zachował odpowiedniej ostrożności, coś go, z jego winy, rozproszyło, przykładowo komórka (źródła).

Jednakże prawda jest taka, iż te wypadki to wina pieszych, jacy nie zatroszczyli się o właściwe elementy odblaskowe na drodze, z własnej winy stali się niewidoczni dla kierowców, którzy nie mieli najmniejszej szansy na to, aby ich zauważyć i ominąć. Dlatego opłaca się spełniać wymagania ustanowione w znowelizowanej ustawie o bezpieczeństwie na drogach.