Blachy stosowane w przemyśle budowlanym i wydobywczym muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na ścieranie. Elementy takie są najczęściej wykonane z określonego stopu stali, poddanego specjalnym procesom. Jest to jednak tak kosztowny materiał, że żadna firma wyrabiająca takie produkty nie podzieli się szczegółami tego elementu. Na rynku działa parę producentów oferujących tego typu wyroby, każdy cechujący się odmiennym poziomem ścieralności oraz wytrzymałości na odkształcenia.

Wykorzystanie tego rodzaju blach

lemiesze.biz

Źródło: sxc.hu

Blachy trudnościeralne używane są przede wszystkim przy wytwarzaniu maszyn przemysłowych, zazwyczaj w miejscach, w których jest wysoki stopień tarcia. Są to więc przede wszystkim łyżki w koparkach funkcjonujących w przemyśle wydobywczym, wywrotki na zebrany przez nie urobek. Z mocniejszych niż tradycyjne tworzyw produkuje się także wymienne części do betoniarek, pojemniki koleba samowyładowcza do przechowywania złomu czy lemiesze używane w maszynach rolniczych. Mimo swojej wytrzymałości, części wykonane z tego rodzaju blachy również należy regularnie wymieniać. Zakup takich części jest jednak dużo rozsądniejszym rozwiązaniem, niż montowanie niedrogich, a krócej żywotnych elementów ścieralnych. Z takich materiałów (płyty poliuretanowe) bardzo rzadko wykonuje się całe maszyny, jest to bowiem kosztowny proces, a produkowanie tego typu maszyn rzadko jest potrzebne. Wyjątek stanowią tutaj jedynie dźwigi budowlane.

Liderzy w branży

Niewątpliwie liderem jeśli chodzi o jakość sprzedawanych wyrobów jest producent blachy hardox. Większa część klientów uważa ten właśnie wyrób za najlepszy pod względem jakości i najdłużej żywotny. Wyrób ten zdobył także zaufanie dużej liczby producentów urządzeń używanych w górnictwie, którzy to wyposażają swoje najlepsze towary w części produkowane właśnie z takiego materiału. Od niedługiego czasu, elementy produkowane z tego materiału występują też na terenie kraju. Lokalny kontrahent producenta jest w stanie wyprodukować praktycznie każdą część na indywidualne zamówienie klienta. W handlu detalicznym są również dostępne arkusze takiej blachy, które bywają wykorzystywane do samodzielnego stworzenia potrzebnej części zamiennej.