Czyli o tym, z jakiej stali robi się dziś maszyny (na przykład takie jak w tym miejscu: do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel.

Jeśli jednak nie śledziliście tej, bądź co bądź starej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie.
Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, niezwykle wytrzymałe i najciekawsze urządzenia i budynki na świecie – od wielkich mostów które są cudami architektury i budownictwa, po wielkie buldożery czy dźwigi usługi dźwigowe lublin przeznaczone do pracy w ekstremalnych miejscach, na przykład w hutach. Omawiano również ich budowę, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio przyszła do mnie myśl, żeby pomyśleć dłużej nad sprzętami używanymi do produkcji tego typu sprzętów. Przecież stal z jakiej wyrabia się taką wielką maszynę ważącą niemalże 400 ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszukałem informacji w sieci i natknąłem się na hardox<, czyli bardzo wytrzymałą stal, z której takie pojazdy i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle trwała blacha (warto poznać okazję dotyczącą produktu- blachy ocynkowane) trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej odporna na wszystkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najbardziej ekstremalnych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem sobie więc – nieźle, ale prawdopodobnie waży to jakieś 20 razy więcej niż klasyczny materiał używany do konstruowania tego typu sprzętów. Jednak, okazało się, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne pomimo swojej ponadprzeciętnej trwałości są w zasadzie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować urządzenia i specjalne elementy o zwiększonej trwałości pomijając proces tworzenia planów budowy, przystosowanych do zwiększonej wagi budulca. Właśnie stąd też wywodzi się tak duża popularność takich stali.

Będąc na fali przeszukiwania informacji w sieci zwróciłem uwagę, że tylko jedna huta na całym świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.