Rozpoczynając budowę domu jedną z głównych decyzji, którą trzeba podjąć, powinien być rodzaj użytych materiałów. Minione kilkanaście lat mocno odmieniły sposób budowania, pojawiły się nowe rozwiązania, które pozwalają na budowanie szybsze i oszczędniejsze, ale w dalszym ciągu jednym z podstawowych materiałów budowlanych są cegły ceramiczne. I wszystko raczej wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic nie ulegnie zmianie, bo zalet cegieł wykonanych z tego materiału jest bardzo dużo, zresztą najlepiej o tym świadczy tysiącletnia historia.

Elewacja z cegły Kosmo
Autor: Escadra Publica
Źródło: Escadra Publica

Cegły ceramiczne są robione z naturalnych surowców, czyli wody, piasku i gliny, po wymieszaniu i wypełnieniu formy wypala się je w wysokiej temperaturze. Dzięki takiej technologii dostaje się mocny, solidny materiał budowlany, doskonały do najróżniejszych zastosowań w budownictwie (cena pustaków). Bardzo duża ilość dostępnych rodzajów cegieł, które się od siebie różnią wielkością i parametrami sprawia, że do każdego zastosowania będzie można wybrać odpowiedni rodzaj, który najlepiej będzie pasował w danej sytuacji.

Cegły z ceramiki posiadają dużo zalet, najlepiej będą o tym świadczyć budynki sprzed kilkuset lat, które pomimo deszczów, wiatrów i mrozu nadal stoją w pierwotnym kształcie, oraz aktualne opinie o cegłach ceramicznych. Jedną z dużych zalet ceramicznych cegieł jest bardzo duża ich trwałość. Budynki postawione z takich cegieł mogą rzeczywiście długo stać, o ile rzecz jasna użyje się równie porządnej zaprawy przy ich stawianiu.

Nowoczesne odmiany cegieł mają również doskonałe właściwości izolacyjne i cieplne (nadporoża), użycie w nich bardzo małych, wypalanych dziurek powoduje, że dobrze będą się nadawać do budowy energooszczędnych domów. Niewątpliwym atutem takich cegieł jest także zdrowy mikroklimat, który panuje wewnątrz pomieszczeń. Cegły ceCegły – https://www.wienerberger.pl/informacje/czym-r%C3%B3%C5%BCni%C4%85-si%C4%99-ceg%C5%82y-klinkierowe-od-elewacyjnych -ne świetnie mogą regulować wilgotność i temperaturę, a poza tym nie mają w sobie żadnych niebezpiecznych dla zdrowia związków. I na koniec ostatni olbrzymi plus, czyli bezpieczeństwo, cegły cecegły oferta cegieł ogniotrwałychne są całkowicie niepalne.