W współczesnych czasach niemalże każdy marzy o tym, aby mieć własny dom z ogrodem. To marzenie aktualnie przede wszystkim wśród rodzin z małymi dzieciakami – przecież nic tak dobrze nie wpływa na rozwój dziecka jak możliwość spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Jeśli zatem tylko masz możliwość zbudowania swojego domu, bez wątpliwości nie powinieneś się wahać – zwłaszcza jeśli masz działkę do zagospodarowania. Jeśli nie – zacznij się za nią rozglądać. To znakomita inwestycja, której zdecydowanie nigdy nie będziesz żałować.

Jeżeli już zdecydowałeś się na budowanie własnego domu, musisz nastawić się, iż nie wszystko pójdzie zgodnie z zamierzeniami. Praktycznie każdy, kto stawiał kiedyś swój dom, niewątpliwie wie dobrze, o czym mowa. Przy budowie domu spotka Cię wiele niespodzianek i nieoczekiwanych sytuacji, z którymi będziesz musiał sobie jakoś poradzić. Jedno jednak jest właściwie pewne – bez wątpienia wydasz o wiele więcej funduszy niż początkowo zakładałeś. Budowanie domu to właściwie worek bez dna, dlatego już na początek dobrze przemyśleć, na czym można oszczędzić bez zmniejszania jakości nowego domu. Szczegóły przeczytasz na stronie.

Plan piętra

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z rzeczy, na których możesz oszczędzać jest na przykład projekt domu. Oczywiście trzeba go mieć – bez niego nie uzyskasz w ogóle pozwolenia na budowanie. Możesz jednak zlecić zaprojektowanie swojego domu architektowi i zapłacić za to sporo pieniędzy, a możesz dla przykładu kupić gotowy projekt domu. Chyba każde biuro architektoniczne ma tego typu projekty w swojej ofercie, zatem bez wątpienia uda Ci się znaleźć coś odpowiedniego- . Oczywiście nie będziesz miał wtedy pewności, że Twój dom jest unikatowy, jakie to jednak tak naprawdę ma znaczenie? Na dodatek gotowy projekt domu może być nawet kilkukrotnie tańszy od projektu, który przygotuje specjalnie dla Ciebie architekt. To zdecydowanie wielka oszczędność, którą dobrze wziąć pod uwagę.

Jeśli tylko dobrze pomyślisz, wtedy znajdziesz więcej sposobów na oszczędzanie pieniędzy w trakcie budowania domu. Takie pozornie niewielkie oszczędności potrafią zebrać się w całkiem niezłą sumę, którą możesz później przeznaczyć dla przykładu na kupno wyposażenia domu. W trakcie stawiania swojego domu praktycznie każda oszczędność jest na prawdziwą wagę złota.