Szalunkiem traconym wieńca określamy taki prefabrykat, jaki przyspiesza, upraszcza oraz ułatwia wykonywanie wieńców. To bardzo łatwa i dość niedroga metoda na szybkie oszalowania wieńców.

gaz

Autor: Mario Goebbels
Źródło: http://www.flickr.com
Montaż tego typu szalunku traconego jest o wiele szybszy od budowania szalunku standardowego, który montowany jest z drewna, a jaki dodatkowo jest związany z koniecznością wykonania zdemontowania po zabetonowaniu. Wykorzystując szalunek tracony, uzyskujemy tego typu powierzchnię wieńca, która nie wymaga już podkuwania, zatem większe angażowanie ludzi oraz sprzętu nie jest już konieczne. Szalunek tracony to kształtka prefabrykowana, która ulepsza i przyspiesza wykonywanie monolitycznych składników, przykładowo wieńca na poziomie Sufitu, wieńca ściany kolankowej czy nadproża. Wspomniany szalunek tracony jest wykonywany z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, co gwarantuje dużą wytrzymałość na pojawiające się warunki meteorologiczne, zatem pleśń, wilgoć, grzyby czy korniki. Ściana jest wykonana z 10 mm impregnowanej płyty wiórowo-cementowej – zgodnie z normą EN 13962004.
Wspomniany szalunek tracony można by łatwo zamontować tak w ścianach wzniesionych z każdego typu cegły, jak i betonowych powierzchniach. Taki szalunek jest zamontowany przez przewiercenie i przymocowanie specjalistycznych wkrętów albo kotwami – jest to bardzo proste i szybkie. Taki szalunek jest prosty przy montażu na każdej kondygnacji oraz wysokości, ponieważ nie wymaga użycia rusztowań. To z kolei znacznie przyspiesza pracę i zwiększa bezpieczeństwo. Długość tego typu oszalowań to 160 cm, 120 cm i 125 cm.

Czas montażu dla pojedynczego robotnika to ok. 1 minuta/mb, wykorzystanie wkrętów to dwie sztuki/mb.

Jeśli Twym planem na dzisiaj jest wytypowanie kolejnego tak niebanalnego materiału jak ten, to stanowczo zalecam tę ofertę (http://www.interwiedza.pl/zawodowe/). Pomyśl o tym – ona Ci się spodoba.

Wspomniane szalunki są doręczane łącznie z elementami łączącymi ścianki dwóch sztuk.