Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiej blachy produkuje się w dzisiejszych czasach maszyny do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że niejeden z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery.

Jeśli jednak nie oglądaliście tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie. W programie ukazywano ówcześnie największe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe urządzenia i budynki na świecie – od wielkich mostów które są perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Ostatnio wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się więcej nad sprzętami używanymi do produkcji takich sprzętów. Bo przecież blacha (zobacz również – płaskowniki ciągnione aner) z jakiej produkuje się taką ogromna maszynę ważącą niemalże 400 ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w internecie i zobaczyłem hardox, czyli bardzo wytrzymałą stal, z jakiej takie ciężarówki i sprzęty są produkowane.

Po przeczytaniu przedstawianego artykułu sprawdź, jakie informacje ma rekomendowana witryna, która również Cię zapewne zafascynuje, ponieważ informacje na niej są nie mniej atrakcyjne.

Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 20 razy bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją wykorzystywać w najtrudniejszych warunkach. Pomyślałem więc – fajnie, ale pewnie jest to jakieś 30 razy więcej niż standardowy materiał wykorzystywany do budowy tego typu elementów. Jednakże, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne mimo swej ponadprzeciętnej wytrzymałości są praktycznie tej samej grubości, co jej częściej używany odpowiednik. Ten czynnik pozwala tworzyć maszyny i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej trwałości bez tworzenia planów konstrukcyjnych, dostosowanych do zwiększonej masy materiału. Stad też wywodzi się tak duża popularność tego typu {materiałów.

Pozostając na fali przeczesywania internetu zwróciłem uwagę, że tylko jedna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja opatentowany system produkcji tej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.