Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiej blachy produkuje się w dzisiejszych czasach maszyny do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że niejeden z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery.

Jeśli jednak nie oglądaliście tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie. W programie ukazywano ówcześnie największe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe urządzenia i budynki na świecie – od wielkich mostów które są perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Ostatnio wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się więcej nad sprzętami używanymi do produkcji takich sprzętów. Bo przecież blacha z jakiej produkuje się taką ogromna maszynę ważącą niemalże 400 ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w internecie i zobaczyłem hardox, czyli bardzo wytrzymałą stal, z jakiej takie ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 20 razy bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją wykorzystywać w najtrudniejszych warunkach.
Pomyślałem więc – fajnie, ale pewnie jest to jakieś 30 razy więcej niż standardowy materiał wykorzystywany do budowy tego typu elementów. Jednakże, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne mimo swej ponadprzeciętnej wytrzymałości są praktycznie tej samej grubości, co jej częściej używany odpowiednik. Ten czynnik pozwala tworzyć maszyny i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej trwałości bez tworzenia planów konstrukcyjnych, dostosowanych do zwiększonej masy materiału. Stad też wywodzi się tak duża popularność tego typu {materiałów.

Pozostając na fali przeczesywania internetu zwróciłem uwagę, że tylko jedna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja opatentowany system produkcji tej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.