Nawet najpiękniejsze panele, które położymy na podłodze nie będą dobrze wyglądać, jeżeli nie będą wykończone przypodłogowymi listwami. Podobnie ma się sprawa z drzwiami. Najlepsze drzwi nie będą prawidłowo wyglądały, jeśli nie będą odpowiednio wykończone.
Fundamentalnymi składnikami drzwi są ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe.

listwy wykończeniowe do drzwi

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowy krok do zamknięcia pomieszczenia to osadzenie futryny. Instalować ją można by wówczas, kiedy posadzki i ściany są już wykończone. Wybrać możemy ościeżnice regulowane i stałe. Montaż ich jest niezwykle podobna. W pierwszej kolejce w bocznej belce ościeżnicy zamieścić powinniśmy zawiasy, a później przystąpić do składania wszystkich belek ościeżnicy.

Zaciekawiły Cię treści opracowane w naszym wpisie? Odczuwasz jednakże braki? W takim razie zachęcamy do nowej witryny – naciśnij tu wiązary dachowe łódzkie i przeloguj się tam.

Trzeba tu zwracać szczególną uwagę na utrzymanie kątów prostych pomiędzy belkami oraz mocowanie progowej listwy, która może ułatwić montaż. Przy montażu dokładnie trzeba ustawić oraz sprawdzić poziom górnej belki i piony belek bocznych. Kolejny krok, to unieruchomienie ościeżnicy i umieszczenie klinów drewnianych w narożnikach. Dzięki nim można jeszcze poprawić umiejscowienie futryny.

Sprawdzanie pionów i poziomów ramy okna

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Do dobrze osadzonych futryn montowane są opaski drzwiowe. Są to płaskie listwy wykończeniowe do drzwi, które doskonale maskują miejsce styku ościeżnicy ze ścianą. Czasami można by je nabyć w zestawie z ościeżnicą, ale można by je także nabyć osobno. Listwy wykończeniowe do futryn wytwarzane są w różnorodnych barwach, rozmiarach i niezwykle łatwo można by je dobrać do drzwi i do kompletnego wnętrza. W znacznych wnętrzach można by zastosować bardzo szerokie, masywne opaski, które podkreślają drzwiowe skrzydła. W pomieszczeniach mniejszych, lepiej będą wyglądać delikatniejsze, cienkie opaski lub mogłyby być nawet listwy wykończeniowe na ścianę w formie ćwierćwałków służących do maskowania kątowego.

Listwy wykończeniowe do drzwi są niezbędne, gdy osadza się ościeżnice stałe, w których nie ma okazji dopasowania szerokości ościeżnic do grubości ścian. Gdy montujemy ościeżnice regulowane, to nie potrzeba używać wykończeniowych listew.