Oświetlenie jest z pewnością jednym z podstawowych elementów w naszym domu. Trudno wyobrazić sobie życie bez odpowiedniego oświetlenia, a co dopiero jak pomyślimy o najlepszym wystroju. W każdym natomiast miejscu dzięki dawce dobrego oświetlenia będziemy mogli stworzyć niezapomniany klimat. Aby jednak tak było powinniśmy wiedzieć o ważnych kwestiach, gdyż każde miejsce w domu jest w innym typie, każde powinno posiadać inny typ oświetlenia.

oświetlenie w kuchni

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Najpierw weźmy kuchnię.

Bez obaw – zobacz link na stronie (http://archipelag.pl/projekty-domow/blizniaki), który kieruje do analogicznej strony. Przeczytasz na niej zwracające uwagę wpisy w kontekście do rozpatrywanego tutaj zagadnienia.

Światło do kuchni wydaje się sprawą prostą, ale czy tak jest? Niekoniecznie. Większość z nas stawia na silne, górne światło, bo tak naprawdę w tym miejscu przygotowywane są posiłki, więc istotne jest, by wszystko było widoczne, aby nie było problemów z różnymi, codziennymi zadaniami. To wszystko jest prawdą i wybieranie górnego światła jest jak najbardziej naturalne, jednakże by stworzyć jakiś klimat powinniśmy wybrać coś jeszcze. Lampa do kuchni jest tutaj dobrym rozwiązaniem, pasuje szczególnie, jak nic już w kuchni nie przygotowujemy, a nie chcielibyśmy całkiem gasić światła. Można w związku z tym zostawić tam włączoną lampę, która da nam niezwykle ciekawy klimat. Identycznie można powiedzieć o łazience, w jakiej bez wątpienia ważne będzie górne, jasne oświetlenie, gdy w łazience przebywamy dosyć często oraz jest to miejsce szczególnie niezbędne rano oraz wieczorem. Jednakże tak samo jak w kuchni, lampy łazienkowe mogą sprawić, iż to miejsce stanie się nawet bardziej atrakcyjne.

oświetlenie w łazience

Źródło: pixabay

Nie tylko tak naprawdę chodzi o to, aby było widno, gdy przygotowujemy się by wyjść, ale też, by było przyjemnie, kiedy na przykład chcemy wziąć wieczorną kąpiel. Tego typu lampy do łazienki są w stanie często zdziałać wiele. Tak samo lampy nocne, jakich rolą jest głównie budowanie klimatu, ale też sprawienie, iż w swoim domu czuje się przytulnie oraz bezpiecznie. Właściwie rozlokowane lampy nocne są w stanie sprawić, że będzie to możliwe. Pamiętajmy więc, iż warto rozpatrywać oświetlenie (polecamy oświetlenie dekoracyjne) wielowymiarowo, praktycznie – to znaczy światło jest konieczne do codziennego funkcjonowania, lecz też estetycznie, ponieważ odpowiednie dopasowane światło jest w stanie świetnie podkreślać aranżację wnętrza.