Czujniki temperatury wykorzystywane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu . Najpopularniejsze to przykładowo elektronika samochodowa, stacje meteorologiczne czy choćby klimatyzatory.

I oczywiście wiele, wiele innych. Czujnik temperatury, by działał odpowiednio, powinien być najwyższej jakości. Od niego zwykle zależy funkcjonowanie sprzętu, powiadamianie o zbyt wysokiej czy niskiej temperaturze, która może zaburzać funkcjonowanie.

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

naturalnie zazwyczaj nie mamy wpływu na to jaki czujnik temperatury założony jest w sprzęcie, z którego korzystamy. Zawsze jednak dobrze jest wiedzieć jak takie urządzenie działa, jakie są jego typy i na co ewentualnie w razie problemów można go zamienić.

najczęściej montowany typ tego urządzenia to czujnik pt100 – rezystancyjny. takiego rodzaju czujniki temperatury montowane są w klimatyzacji czy stacjach meteorologicznych. Taki czujnik temperatury pracuje wykorzystując zmienny opór metalu zależnie od temperatury.

odmiennym elementem wykorzystywanym w sprzętach pomiarowych jest termopara. Charakteryzuje się dużą dokładnością, stąd zwykle jest także wykorzystywana w urządzeniach pomiarowych. Czujnik temperatury pracujący właśnie z użyciem termopary wykorzystuje się na przykład w ekwipunku wojskowym, w skanerach i systemach termowizyjnych.

Oczywiście, najczęściej samodzielnie nie zajmujemy się zmianą czujników. zwykle nawet nie zwracamy uwagi na to, że działają w urządzeniu, z którego często korzystamy.

Ciekawy artykuł, prawda? Jeżeli więc masz ochotę zobaczyć podobny materiał, sprawdź koniecznie (http://arapneumatik.pl/k-15-wylaczniki-krancowe) co dla Ciebie mamy, to również będzie w Twoim.

dobrze jest jednak dowiedzieć się jaki czujnik temperatury pracuje w naszym klimatyzatorze czy samochodzie, by wiedzieć na co go wymienić, w razie awarii.