Antresola to świetny sposób na uatrakcyjnianie przestrzeni w mieszkaniu. Zbudowana w wysokim pokoju to dobry sposób na pozyskanie dodatkowej przestrzeni: można tu zaaranżować alkowę, pawlacz bądź miejsce pracy. Jednak antresola pojawia się także w projektach nowych domków wolno stojących jako interesujące rozwiązanie przestrzenne, bowiem antresola w domu to ogromnie ciekawe rezultaty przestrzenne we wnętrzu.

antresola

Autor: Lars Plougmann
Źródło: http://www.flickr.com
Powierzchnia na górze przenika się z obszarem na dole, tak więc takie półpiętro zarazem łączy i dzieli przestrzeń – czytaj dalej. Mieszkańcy oraz goście zyskują oryginalne perspektywy widokowe. Pokój dzienny można oglądać również z góry. Z półpiętra nie widać wszystkich wnętrz na dole, jednak również z parteru widoczny jest jedynie fragment górnej kondygnacji. To, co widoczne niezupełnie, zawsze intryguje. Otwarte schody a także balustrada mogą być ciekawymi fragmentami wnętrza. Miłośnicy zieleni odkryją tu dobre miejsce dla pnących roślinek.

Antresola w salonie oddziela także jego strefy o odmiennym przeznaczeniu. Nie potrzeba zamykać biblioteczki za pomocą drzwi – możemy ją umiejscowić pod antresolą i to wystarcza, żeby określić jej granice. To samo tyczy się kącika telewizyjnego czy aneksu kuchennego. Otwarta przestrzeń wnętrza to lepsza integracja mieszkańców: wszyscy będą w zasięgu swoich głosów. Dla osób które cenią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola w domu

schody

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska

wydaje się być przedsięwzięciem wartym uwagi.

Zalety antresoli to nie wyłącznie efekty przestrzenne, niekiedy także odpowiednie wykorzystanie kubatury budowli – czytaj dalej. Duży salon musi być wysokim, bowiem im przestronniejsze wnętrze, tym winno być wyższe, by posiadało pożądane proporcje. Jednak wnętrza w których niekonieczna jest znaczna wysokość, śmiało można podzielić antresolą, by zdobyć w ten sposób ponadplanowy metraż.

Konstrukcja taka wiąże się jednak z pewnymi problemami natury technicznej, to znaczy należy odpowiednio zaplanować ogrzewanie antresoli a również pomyśleć o należytym oświetleniu wnętrza pod oraz na antresoli. Trzeba pamiętać, że im dłuższą odległość do przebycia ma światło, tym mniej go dochodzi do celu. To znaczy, że potrzebujemy silniejszych źródeł światła jak też dodatkowych jego źródeł.