Zdecydowana część ludzi nabywa w markecie oleje rzepakowe lub słonecznikowe. Tymczasem na rynku istnieją również w większym stopniu nietypowe oleje, dla przykładu z orzechów laskowych, włoskich czy oleje krokoszowe, z awokado albo konopne.

drewno

Autor: Tim Parkinson
Źródło: http://www.flickr.com
Są one znacznie bardziej kosztowne, jednak naprawdę warto po nie sięgnąć ze względu na ich bardzo korzystne właściwości zdrowotne. Jeżeli nie masz pewności, jaki olej jest najzdrowszy, to warto wiedzieć, że najcenniejsze są te tłoczone na zimno i uzyskiwane przy pomocy wyciskania mechanicznego roślin oleistych. Przykładowo bardzo popularny olej z oliwek, soi oraz rzepaku jest zdrowy, ale trzeba pamiętać o tym, że istnieją także oleje z orzechów, konopi czy nawet z nasion śliwek. Posiadają one wysoką wartość odżywczą i oczywiście wysoką jakość.

Czy posiadasz pytania w odniesieniu do omawianej kwestii? Jeśli tak, to wejdź tu i poznaj informacje na prezentowane zagadnienie – z pewnością będą one niesamowicie interesujące.

Z drugiej strony są one jednak nie za bardzo odporne na magazynowanie.

Wszyscy dobrze rozumiemy atuty gwarantowane przez oleje. Są one w stanie dostarczać nie tylko koniecznych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, ale mogą także dostarczać witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Kolejną znaczącą kwestią jest to, że istnieją w olejach tzw. przeciwutleniacze, które przeciwdziałają procesom starzenia. Dla przykładu jeśli interesuje Cię olej z orzechów laskowych, to trzeba wiedzieć, że jest on otrzymywany przez tłoczenie na zimno. Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada on łagodny i orzechowy smak. Jeśli chodzi o jego kolor, to jest to barwa żółto-złota. Tego typu olej może być wykorzystywany jako dodatek do ciast, deserów czy jako element dressingu. Jeśli chodzi o inne w mniejszym stopniu klasyczne oleje, to istnieją również tego typu wytwarzane z orzeszków arachidowych, zatem ziemnych.

Jest również olej z orzechów włoskich, olej cedrowy, olej sezamowy czy kokosowy. W dobrych sklepach zakupimy również olej z winogron czy też nawet olej śliwkowy. Ten ostatni nie ma jednak koloru fioletowego, ale intensywny złoto-żółty.