Zainteresowani rusztowaniami są nie tylko właściciele jednorodzinnych budynków, którzy troszczą się o świeży wygląd ściany przedniej, lecz także użytkownicy lokali, które są w kamienicach z dużą wysokością stropów.

Pompa ciepła Junkers typu TM

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
W takich mieszkaniach przeprowadzenie remontu z użyciem drabiny jest bardzo niewygodne i niebezpieczne.
dom - odbitka

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Rusztowanie jest to konstrukcja znana od tysiącleci oraz wykorzystywana jest do dziś.

Jeżeli chcesz zdobyć inne informacje na omawiane zagadnienie, to pomocne w tym będą proponowane informacje (https://mcrsklep.pl/pl/plyta-mcr-silboard), które znajdziesz tu. Zobacz to!

Rusztowania służą nie jedynie do budowy wysokich budynków, lecz także do późniejszego ich odnawiania lub remontowania przestronnych wnętrz w takich domach. Wcześniej konstrukcje były w całości robione z drewna a taki surowiec jest do dzisiaj stosowany jako powierzchnia podestów, które umożliwiają chodzenie po rusztowaniu. Sposób wykonania różnorodnych rusztowań razem ze wskazaniem surowców, jakie użyte są tam, jest niezwykle szczegółowy. Rusztowanie jest to miejsce pracy bardzo niebezpieczne. Oprócz drewna wykorzystywanego do wypełnienia podestów na rusztowaniu, stosowane są również dziś inne surowce. Mogą to być płyty drewnopochodne, aluminium lub włókna szklane.

Odróżniamy rusztowania przyścienne, jakich konstrukcja jest samoistna i nie przenosi ona obciążeń na ściany budynków, tylko opiera się na podłożu. Odróżniamy ponadto rusztowania ścienne, przy których obciążeniu poddane jest również podłoże oraz ściana, do której rusztowanie jest przymocowane. Z powodu na budowę rusztowań możemy wyróżnić rusztowania ramowe, kozłowe, systemowe i specjalistyczne. powodu na sposób przykręcania rusztowań możemy rozdzielić je na stabilne oraz jezdne. Przesuwne rusztowania mogłyby być przemieszczane również po zamontowaniu całej konstrukcji.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do ich wykonania jest aluminium. Podesty rusztowań robione są najczęściej ze stali lub z drewna. Drewno na podesty wykorzystywane jest ze względu na swą sztywność.