Metalurgiczny przemysł rozwijał się od dziesiątek lat. W ciągu wielu eksperymentów i badań naukowcy poznawali coraz lepiej strukturę stali, jej właściwości i parametry. Za pomocą różnych domieszek i procesów produkcji wymyślano nowe gatunki, z jakich dużo zostało wykorzystane w przemyśle i życiu codziennym. Jednym z tego typu gatunków jest rodzina trudnościeralnych stali, cechujących się, jak wskazuje ich nazwa, podwyższoną wytrzymałością na ścieranie.

Sam proces wytwarzania tej stali jest bardzo skomplikowany, także w składzie chemicznym można będzie znaleźć dużo więcej, niż w zwykłych odmianach stali. Lecz przez to otrzymano bardzo dobre parametry związane z wytrzymałością, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości ich obrabiania. Stal z tej rodziny może być cięta laserem, plazmą, palnikami tlenowymi lub strumieniem wody, można ją również obrabiać przy pomocy tradycyjnych maszyn, typu frezarki, wiertarki, walcarki albo tokarki.

Gdy będziesz potrzebować innych tego typu danych na wątek podnoszony w opisywanym poście, to wejdź tutaj – na pewno te materiały też Cię zaintrygują!

Niezwykle istotna dla konstruktorów jest także możliwość wykorzystania każdej techniki spawania, dzięki czemu te rodzaje stali można łatwo łączyć z pozostałymi elementami urządzeń.

blacha

Trudnościeralna stal przeważnie sprzedawana jest pod postacią arkuszy blachy, jakie są następnie obrabiane przez firmy które się zajmują produkcją różnych elementów stalowych. Są to w pierwszej kolejności wytwórcy rozmaitego sprzętu budowlanego, rolniczego czy wydobywczego – wszędzie tam, gdzie jest potrzeba zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne blachy trudnościeralne znajdują swoje zastosowanie.

Elementy zrobione z takiej stali cechują się dużo większą żywotnością, a to w dłuższym przedziale czasu daje znaczące korzyści. Elementy robocze są rzadziej wymieniane z powodu naturalnego zużycia, co wiąże się zarówno z oszczędnościami środków finansowych jak również rzadszymi przerwami w pracy. Z blach trudnościeralnych przeważnie produkuje się lemiesze i łyżki do najróżniejszych maszyn rolniczych oraz budowlanych, lecz również różnego rodzaju noże do maszyn rozdrabniających i okładziny naczep, wagonów i betoniarek.