Regularna kontrola dachu to jeden z głównych obowiązków posiadacza budynku. W razie jakichkolwiek kłopotów trzeba podjąć decyzję, reperacja czy całościowa wymiana. Dach jest punktem bardzo narażonym na takie zagrożenia jak gwałtowne opady atmosferyczne, wichura czy mikroorganizmy. Tak jak każda inna rzecz także dach nie jest wieczny. Warto jest zatem o tym pamiętać. Gdy z dachem dzieje się cokolwiek alarmującego, dobrze jest zatrudnić zawodowca, który określi, czy nieodzowna będzie naprawa czy może całkowita wymiana dachu.

Ocieplenie domu

Autor: University of Salford Press Office
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy mieć na względzie, iż wszelkie roboty na dachu trzeba zameldować stosownym urzędom zgodnie z regulacjami budowlanymi. (ocieplenie poddasza) Bez zgody odpowiedniego urzędu możliwe jest tylko naprawianie na powierzchni dachu małych przecieków. Zgłoszenie trzeba złożyć co co najmniej 30 dni przed zamierzanym terminem przeprowadzenia robót na formularzu pobranym z urzędu względnie jego strony www. Należy w nim wyznaczyć typ, zakres jak też sposób realizowania robót jak też czas ich zaczęcia. Do zgłoszenia trzeba załączyć deklarację o prawie do dysponowania posiadłością na cele budowlane – .

Zezwolenie na budowę będzie nieodzowne, jeżeli przy okazji remontu dachu zechcemy odmienić jego konstrukcję, podwyższyć dom, zaadaptować strych na cele mieszkalne, dobudować kolejne pokoje albo wstawić okna połaciowe. Roboty te wykraczają bowiem poza obszar renowacji domu i stanowią jego przebudowę. Kiedy dach często przecieka, zaś z racji wilgotności tworzy się niebezpieczny dla zdrowia grzyb czy kiedy dach jest uszkadzany poprzez szkodniki, trzeba zastanowić się nad jego wymianą. Jeżeli posiadamy dach kryty dachówką, wymiany potrzebują wyłącznie zniszdach – czym jest blachodachówka panelowa -e elementy, nie ma tu potrzeby wymiany wszystkich.

Jeżeli jednak konieczna jest naprawa więźby albo odgrzybianie niezbędne jest zdjęcie całego pokrycia.

Jeżeli pragniesz zdobyć zbliżone informacje na opisywany wątek, to najpierw zerknij tu oraz przenieś się do serwisu (https://www.bmeters.pl/pl/wodomierze_i_liczniki_wody/245/), a znajdziesz tam szereg świeżych komunikatów.

W bardzo starych budynkach, gdzie dach kryty jest papą, warto pomyśleć o zerwaniu starej papy i ułożeniu nowej aniżeli naprawiać jej elementy. Wykonalne jest także ułożenie nowej na starą – unikniesz wtenczas kłopotliwego zrywania.

Trudniejsza sprawa występuje kiedy dach pokryty jest blachodachówką bądź bitumicznym gontem, gdyż w każdym z tych przypadków niezbędna będzie wymiana całego pokrycia. Przy okazji warto zrealizować ocieplenie dachu pianką – .