Okno jest bardzo ważnym elementem większej części wnętrz, w szczególności tych, w których mieszkają ludzie. Właściwie dość rzadko spotyka się pomieszczenia zupełnie pozbawione otworów okiennych, w których mieszkańcy na co dzień przebywają.

zasłony

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Dopływ dziennego światła i promieni słonecznych jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka i jego kondycji. Niezwykle ważną funkcję posiada także dopływ świeżego powietrza i możliwość wietrzenia wnętrz, jaką dają okna. Poza tym są one również dobrym polem do popisu w kwestii różnego rodzaju dekoracji.

Wynika to przykładowo z potrzeby zasłaniania otworów okiennych, by osoby pożądane nie zaglądały do środka. Zasłania się je więc z użyciem ozdobnych materiałów lub na dużo innych sposobów. Znaczenie ma również sam wygląd okna, to, w jakim stylu jest utrzymane. Przykładowo typowe okna – (zobacz okna patio doors) z drewna pasują do większości domów, z kolei okna z PCV słabo się komponują w wielu wnętrzach.

Zasłony i rolety

Osłanianie okien przed dopływem nadmiaru promieni słonecznych przez lata stało się swego rodzaju sztuką. Można to bowiem zrobić w sposób bardzo ładny i nietypowy. Dokonuje się tego z użyciem specjalnie dopasowanych akcesoriów w postaci rolet i zasłon. Obecnie oferta tego rodzaju wyrobów jest tak szeroka, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego. Wybór ten dotyczy tak materiałów, z jakich wykonane są zasłony, jak i ich odcieni i deseni.

Podobnie jest z roletami, które znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak przykładowo sypialnia. Rolety z nadrukiem , który może być przykuwający uwagę i wielobarwny, będą idealne do pokoju dziecięcego (wielobarwne rolety (rolety warszawa) dla dzieci).

Firanki

Podstawowym sposobem zasłaniania okien, znanym już od bardzo dawna, jest używanie firanek. W zdecydowanej większości domów w Polsce nadal wykorzystuje się białe. Aktualnie jednak coraz chętniej się z nich rezygnuje na rzecz modeli bardziej nowoczesnych. Są one wykonywane z odmiennych niż dawniej materiałów, które są na przykład bardziej odporne na zanieczyszczenia.

Oprócz tego firanki nie muszą być wcale białe, obecnie pojawiają się w rozmaitych odcieniach, niekiedy także ciemnych. Wszystko uzależnione jest od charakteru pomieszczenia oraz gustu mieszkańców danego domu.