Są to elementy konstrukcyjne, które mają stały poprzeczny przekrój i dość dużą długość. Zazwyczaj wykonywane są ze stali walcowanej albo z aluminium. Możemy wyróżnić wśród nich kilka rodzajów.
Najbardziej popularne kształtowniki w swoim poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z liter alfabetu.

Stąd aktualnie wzięły się ich nazwy. Ceownik jest wytwarzany w formie prostych odcinków, a profil jego przynosi na myśl literę C. Teownik można wykorzystywać do wyrobu elementów konstrukcji budowli i urządzeń, a jego profil zbliżony jest do litery T. Dwuteownik jest elementem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny posiada kształt dwóch liter T zetkniętych ze sobą. Zetownik jest to kształtownik, którego profil przypomina literkę Z, a jego stopki posiadają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Moglibyśmy wyróżnić ponadto kątownik, który swą nazwę wziął od wyglądu profilu, który ma kształt kąta prostego i przypomina literkę L.
kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są elementami, które cechują się odpornością oraz posiadają wykorzystanie w różnych odnogach przemysłu. Nadają się znakomicie przy budowach bram, rusztowań lub lekkich konstrukcji halowych.

Absorbujący wpis? Jeśli tak sądzisz, to bez wahania kliknij tu, ponieważ na pewno warto zobaczyć również (sklep.cristalstone.pl/) inne pokrewne posty!

W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako elementy łączące pojazdy ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym z kolei są wykorzystywane jako elementy podwozi, wyposażenie wagonów czy jako akcesoria kolejowe. W przemyśle stoczniowym są stosowane jako elementy sprzętów portowych oraz statków. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności i telefonii komórkowej, przekaźnikach oraz prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym moglibyśmy je spotkać na słupach energetycznych trakcji. Mają również wykorzystanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.