Budowanie domu wiąże się niestety z dużymi kosztami – co do prawdziwości tego stwierdzenia większość z nas nie ma żadnych wątpliwości. Często, by móc sobie na nią w ogóle pozwolić, zaciągamy bardzo wysokie kredyty. Właściwie na ogół nie ma innego wyjścia. Przecież gdybyśmy chcieli zaoszczędzić na budowę, moglibyśmy sobie na nią pozwolić dopiero na emeryturze, a to już w większości przypadków zdecydowanie za późno. Stajemy zatem przed wyborem – albo stale wynajmowanie pokoi, albo dzielenie mieszkania z rodzicami, albo kredyt. Niemniej kredyt także można przeznaczyć albo na zakupienie gotowego już mieszkania, albo na budowę domu.

Dla wielu osób ten drugi wariant jest o wiele bardziej atrakcyjniejszy. I nie ma się w sumie nad czym zastanawiać. Przecież we własnym domu niewątpliwie mamy zdecydowanie więcej swobody i prywatności niż w wynajmowanym mieszkaniu w bloku. Własny dom (polecamy również domy szkieletowe) to możliwość dowolnie głośnego słuchania muzyki, spraszania przyjaciół zawsze, gdy tylko nam się to zamarzy, to także własny ogródek, w którym możemy zasiać zarazem kwiaty, jak i warzywa.
grzejnik
Autor: Gruznov
Źródło: www.commons.wikimedia.org

Z drugiej strony własny dom (sprawdź projekt domu szkieletowego Onyks) to też wiele pracy i niemałe poświecenie, szczególnie na początku. Przecież budowa oprócz tego, że wymaga od nas dużych nakładów finansowych, wymaga również mnóstwa pracy. Wiąże się ona także z dużą ilością stresu. Przez cały czas jej trwania na ogół analizujemy, czy wystarczy nam pieniędzy na wszystko, czy uda się dokończyć to przedsięwzięcie. Przecież nawet, kiedy postawimy już mury, wykopiemy fundamenty, to wciąż nie koniec – czytaj o firmie Topsanit. Wykończenie także niemało kosztuje. W całym budynku musimy przecież umieścić grzejniki atlantic, a w łazienkach w pobliżu prysznica brodziki w kształcie prostokąta. Nierzadko może się okazać, że zabraknie nam środków akurat na te najbardziej potrzebne elementy, bez których nie będziemy w stanie się obyć. Tego typu sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Zdecydowanie nie będzie nam łatwo się z nią uporać.

Budowę warto więc rozpocząć od przeanalizowania, co w swoim domu konkretnie chcielibyśmy mieć, co będzie nam niezbędne . Później w oparciu o to zróbmy kosztorys. Doliczając do tej sumy jeszcze pewną kwotę, dowiemy się, jakiej wysokości wydatków mniej więcej możemy się spodziewać.