Jeśli chcesz kupić nowe drzwi do swojego domu albo mieszkania powinieneś postępować według pewnych zasad. Dzięki nim Twój wybór zawsze będzie doskonały.

Pierwszy krok: otwór drzwiowy

Drzwi Invado

Autor: Invado
Źródło: Invado

Pierwszą czynnością, którą należy zrealizować jest pomiar otworu drzwiowego. Mierzysz go w trzech miejscach: na samym dole, w środkowej części oraz na samej górze. Być może zadajesz sobie pytanie: z jakiego powodu musisz marnować swój drogocenny czas na wskazane pomiary. Sprawa jest oczywista. Dzięki należytym pomiarom, możesz być pewny, iż po kupnie drzwi, nie czeka Cię niemiła niespodzianka i ponowna wycieczka do sklepu. Ponadto z trzech wymiarów bierzesz pod uwagę ten najmniejszy. Umożliwi Ci to wybór standardowych drzwi o świetle przejścia: 60,70,80, 90 i więcej centymetrów.

Drugim równie ważnym krokiem jest zmierzenie grubości ściany. Ją również mierzymy w trzech miejscach. Pamiętaj! Nie sugeruj się wymiarami określonymi na planie mieszkania, bo może zdarzyć się, że odbiegają one od stanu rzeczywistego. W tym przypadku, nawet drobna pomyłka może wiązać się z tym, że ościeżnica regulowana nie obejmie nam muru. W trakcie zakupu drzwi sprzedawca prawdopodobnie zada Ci pytanie o sposób zamontowania skrzydeł drzwiowych. Chodzi o to, czy drzwi mają być prawe, czy lewe. Przy zakupie szalenie istotne jest to, czy nasze drzwi będą otwierać się na zewnątrz, czy do wewnątrz. Sprawa ta jest jasna tylko przy wyborze drzwi do łazienki. W ich przypadku – według przepisów – drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. W wyborze drzwi do innych pomieszczeń nie mamy już takich ograniczeń – wejdź i sprawdź.

Zawiasy regulowane

Drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Przy wyborze drzwi szalenie istotną sprawą są zawiasy. Musimy pamiętać, że rodzaj użytych zawiasów zależy od surowca, z którego są wykonane drzwi, a także od ich ciężaru i konstrukcji.
Wyróżniamy zawiasy nawierzchniowe, z regulacją w trzech płaszczyznach. Stosujemy je w drzwiach przylgowych. Zdecydowanie nowocześniejszym i kosztowniejszym rozwiązaniem są zawiasy chowane, montowane w drzwiach bezprzylgowych. Jaki jest plus takiego rozwiązania? Dzięki temu, że zawiasy są ukryte w opasce maskującej, efekt estetyczny jest lepszy. Drzwi tworzą jednolitą płaszczyznę.

Musimy mieć świadomość, że zawiasy można regulować. Nawet najlepsze drzwi po jakimś czasie wymagają naszej uwagi. Z jakiego powodu? Zdarza się, iż dolna krawędź skrzydła zaczyna „szurać” po podłodze (poznaj wolplan wylewki opolskie) lub skrzydło przestanie dokładnie przylegać do ościeżnicy. Co w takim wypadku należy zrobić?

Naprawa wskazanej usterki jest niezwykle łatwa. Metody regulacji różnią się w zależności od rodzaju zawiasów. Jeśli chcesz dobrze zamieścić skrzydło w poziomie, a masz najprostsze zawiasy, wystarczy, że wkręcisz lub wykręcisz gwint zawiasu do – z ościeżnicy. Natomiast jeśli zauważysz, iż Twoje drzwi potrzebują korekty w pionowym ustawieniu, wystarczy, że użyjesz podkładek.

W nowszych zawiasach wystarczy, że dokręcisz albo odkręcisz dwie śruby, które najczęściej zamieszczone są pod plastikowymi zaślepkami. Musimy pamiętać,iż regulację w pionie należy przeprowadzać tylko po wcześniejszym zamknięciu drzwi. Istnieją również zawiasy 3D, w których znajdziemy aż cztery otwory regulacyjne.

Jeżeli chcemy wybrać odpowiednie zawiasy, możemy wspomóc się także Internetem, wpisując na przykładowo: zawiasy regulowane, a przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym obszarze. Pamiętaj, że przy zakupie drzwi najistotniejszy jest właściwy pomiar parametrów. Jeżeli wykonasz go dobrze wybór drzwi będzie czystą przyjemnością.