Jeśli będziemy chcieli, aby montowane wewnątrz drzwi bardzo łatwo się otwierały oraz zamykały, a równocześnie zależy nam na zachowaniu maksymalnej przestrzeni użytkowej, znakomitym rozwiązaniem mogą być drzwi przesuwne, w których skrzydło w pewnej mierze chowa się w ścianie.
Takie drzwi chowane w ścianę powstały z myślą o takich pomieszczeniach, gdzie niezwykle ważny jest każdy metr kwadratowy.

możliwości

Autor: Dospel Sp. z o.o.
Źródło: Dospel Sp. z o.o.
Nie zajmują one miejsca podczas roztwierania, ponieważ ich skrzydło nie komplikuje komunikacji, w związku z czym zezwalają one znacznie lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń rozdzielonych miejsc. Tego typu drzwi chowane w ścianę można zainstalować na 2 sposoby: tak, aby się przesuwały na ścianie albo w niej się ukrywały. To drugie wyjście jest znacznie bardziej przydatne, gdyż ułatwia jakąkolwiek kompozycję wnętrza.
Na ścianie, która „zakrywa” drzwi, moglibyśmy powiesić półki lub ustawić zaraz przy niej meble. Montaż takich drzwi chowanych w ścianie należy zaplanować już podczas etapu projektowania, a najpóźniej budowania ścian działowych w taki sposób, aby można było zainstalować w niej tzw. kasetę, w której będzie się chować skrzydło drzwiowe. Konieczne jest także wybranie adekwatnej szerokości otworu drzwiowego, gdyż powinna być ona przynajmniej dwa razy większa, niż szerokość skrzydła. Co poniektórzy wytwórcy wymagają również, żeby do takiego wymiaru doliczać ponadto 50 cm. Jeśli więc chcemy mieć w ścianie drzwi, które składają się z dwóch skrzydeł o szerokości 70 centymetrów, to otwór drzwiowy musi mieć około 3 m szerokości. 2 razy 70 cm i 2 razy 80 cm na kasety, to razem 300 cm.

Do montażu tego typu drzwi przesuwnych wykorzystuje się specjalistyczne układy zawierające wszelkie niezbędne części do zbudowania ścianki osłonowej. Najważniejszym z tego typu składników jest kaseta kaseta sterownicza do suwnicy dostępna w dwóch typach: do montowania w ścianach murowanych i do zamontowania w ścianach wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych.