Bardzo wielu z nas – w szczególności przeglądając meble – zwraca naszą uwagę na nawierzchnie danej rzeczy. Szczególnie spoglądamy na kolory a także kształty, jednak w rzeczywistości zachwycamy się głównie czymś innym – ozdobnym żłobieniom, które to czynią mebel bardziej wyjątkowym.

Wypust mostowy
budowy
Autor: Sterling College
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew pozorom takie żłobienia odnajdziemy tak właściwie w każdym miejscu, na bardzo różnych nawierzchniach, które to otaczają nas na co dzień. Czym jednak one są, co dokładnie je tworzy oraz jak?
działka
Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Jak widać po tym co wyżej nasz tekst będzie obejmował bardzo delikatne kształty oraz formy „wyryte” w przeróżnych powierzchniach, głównie tych z drewna, które mogą uczynić je tak naprawdę swoistymi dziełami sztuki. Praktycznie każdy spośród nas widzi efekt takich rycin, lecz tak naprawdę niemal nikt nie rozmyśla nad tym, jak takie są tworzone, czy też choćby w jaki sposób przezywa się tego rodzaju proces. Dosyć spora liczba osób wbrew wszelkim pozorom widziało takiego typu proces choćby w telewizji czy sieci Internetowej, jak przeróżni rzemieślnicy „dłubią” w drewnie, nadając mu jakiś kształt albo tworząc zaraz na nim wzory. W obecnej chwili nadal jest to praktykowane, choć jak to bywa w obecnych czasach proces ten także wykonują maszyny. Frezowanie – gdyż konkretnie tak nazywa się ów proces – może być wykonywane właśnie ręcznie lub wraz z pomocą frezarek. Sam proces w rzeczywistości nie ma w posiadaniu żadnych ograniczeń jeśli chodzi o samo wzornictwo – tak naprawdę jedyną obecnie istniejącą granicą frezowania jest nasza własna wyobraźnia no i chęć do działania.

Warto mieć świadomość, iż istnieją dwa rodzaje frezowania: tak zwane współbieżne oraz przeciwbieżne, które to jeżeli porządnie się mu po przyglądać można aby określić jak tak zwane cięcie „z włosem” albo też „pod włos”.