Według dużej ilości specjalistów, do w najwyższym stopniu dekoracyjnych elementów schodów należy balustrada. Niestety wybór najlepszego rozwiązania i surowców, które zostałyby wykorzystane nie jest taki łatwy.

Powinny być one przecież dostosowane do wyglądu wnętrza, zwłaszcza jeżeli schody są również w salonie.
Jeżeli barierki będą odpowiednio dobrane, będą posiadały wpływ nie tylko na wygląd, ale również powiększą poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodziłoby o kwestię wizualną, powinny one harmonizować się z wystrojem, jaki jest zachowany w pomieszczeniu.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto byłoby głębiej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj szafa.

Jednak dobierając rodzaj balustrady, musimy również pamiętać o funkcjonalności. Zależnie od jej rodzaju, balustrada może sprawić, że schody będą wyłącznie elementem tła albo wręcz przeciwnie – sprawią, że schody będą głównym elementem aranżacji. Jeżeli chodziłoby o balustrady montowane wewnątrz, na rynku istnieje bardzo duża paleta zarówno materiałów, jak i ta odnośnie wzornictwa. Zasadniczo barierami mogą być wyłącznie pomysłowość architekta i przeznaczony na taki cel budżet. Wedle specjalistów najbezpieczniejsza balustrada musi mieć ok. 90 centymetrów wysokości, a jeżeli posiada ona pionowe tralki, odstęp pomiędzy nimi nie powinien być mniejszy niż 12 centymetrów. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w takiej sytuacji, gdy w budynku przebywają najmłodsi.

Łącznik balkonowy Isokorb XT

Autor: Schöck Sp. z o.o.
Źródło: Schöck Sp. z o.o.
balustrady

Autor: Soudal Sp. z o.o.
Źródło: www.soudal.pl
Jeżeli z kolei chodziłoby o poręcz, czyli inaczej mówiąc podchwyt, powinna mieć ona ok. 7 centymetrów szerokości. Wszystkie podane wcześniej rozmiary powodują, że tego typu balustrada będzie bardziej atrakcyjna wizualnie, ale mniej ergonomiczna w bieżącym użytkowaniu.

W nowoczesnych domach o wiele częściej stosowane są balustrady wykonane za pomocą stali oraz szkła, z kolei w tych bardziej tradycyjnych wnętrzach dominuje oczywiście drewno i ew. żeliwo.