Instalacja wodno-kanalizacyjna może być zrobiona z rozmaitych materiałów, a każde z wybranych rozwiązań różni się w jakimś stopniu od pozostałych. Najistotniejszą kwestią jest rzecz jasna dbałość, aby była ona przygotowana starannie i zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Podstawowe kwestie
Każda firmazajmująca się montowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej może posiadać własne preferencje pod względem wyboru materiału i nie ma w tym nic dziwnego – w końcu najlepiej jest pracować z użyciem tych surowców, które dobrze się zna. W momencie, kiedy zdecydujemy, że w budowanym domu instalacja powstanie z innych materiałów niż te zaproponowane w projekcie, należy pamiętać o przeliczeniu średnicy przewodów na równoważne. Dzięki temu średnice wewnętrzne nie zmienią się, mimo że modyfikacji ulegną wymiary zewnętrzne. Warto też kupować rurki od jednego producenta, aby mieć zagwarantowane, że będą one do siebie pasować. Jeśli zatem decydujemy się na rurki firmy Yuken (), nie powinniśmy sięgać po kształtki Alfogamma i na odwrót. Tym sposobem unikniemy kłopotów z dobraniem wszystkich elementów instalacji.
rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1
Miedź czy też PVC?
Często o wyborze materiałów decyduje ich cena. Na przykład, wybierając instalację z tworzywa sztucznego całościowy jej koszt podnosi cena kształtek, natomiast jeśli chodzi o instalację miedzianą więcej wydamy na wykonawstwo.

Nie czekaj – czytaj całość tutaj (https://www.archipelag.pl/projekty-domow/pietrowe) o wątku, który tutaj omówiliśmy. Więcej detali znajdziesz we wpisie ukrytym pod poniższym linkiem.

Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Wymieniona już miedź jest nierzadko wykorzystywana jako surowiec instalacji wody ciepłej, jak i zimnej, jednak jest ona mało odporna na rdzewienie. Tego typu kłopotu unikniemy wybierając instalację z użyciem tworzywa sztucznego, które zależnie od rodzajów może zarówno posłużyć w instalacji wody ciepłej, jak i zimnej.

Zamierzasz zdobyć inne informacje na omawiany wątek? Na pewno notka z witryny (http://purevent.pl/blog/ogrzewanie-klimatyzatorem-o-czym-warto-pamietac/) również je zawiera, więc kliknij tu i poznaj je szczegółowo.

Należy jednak pamiętać, aby składać je w odpowiednich warunkach, gdyż w niskiej temperaturze rury wykonane z PVC stają się kruche.

Co mieć na uwadze?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na instalację z miedzi czy też z tworzywa sztucznego, trzeba zadbać, żeby poszczególne elementy wykonane były z wysokiej jakości materiałów doświadczonych firm, jak np. Alfogamma czy też Yuken – w tym temacie. Poza tym warto znaleźć specjalistów, którzy mają niezbędne doświadczenie w wykonywaniu instalacji z konkretnych materiałów.