Wielu inwestorów wybiera projekt upragnionego domku biorąc jedynie pod uwagę walory wizualne. Jednak w czasie wybierania odpowiedniego projektu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność projektowanego domu i na jego energooszczędność w czasie użytkowania.Stawiając domek chodzi przede wszystkim o to, by się wygodnie mieszkało. Kluczowym etapem prowadzącym do dobrania odpowiedniego projektu jest przede wszystkim analiza planu miejscowego bądź warunków zabudowy ustalanych dla naszej działki przez władze gminy.

działka budowlana

Autor: infomatique
Źródło: http://www.flickr.com/photos/infomatique/1459740798/sizes/l/
Następnie trzeba przeanalizować wielkość działki i możliwości usytuowania domku na działce zgodnie z wytycznymi prawa budowlanego.

Kliknij tutaj – więcej zobaczysz w serwisie (https://tarasfactory.pl/showroom/), który odnajdziesz na tamtej stronie. To będą podobne wiadomości, zatem niewątpliwie je także przekonasz się za przydatne!

Istotne też jest określenie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności oraz bryły upragnionego domku. Nowoczesne projekty domów stawiają na estetykę oraz energooszczędność w trakcie użytkowania. W tym przypadku bryła domku musi być zwarta i przylegająca o jak najbardziej regularnych liniach. Najlepiej, żeby był to kwadrat bądź prostokąt.

Przy doborze projektu kluczową rolę odgrywają koszty związane zarówno z projektem i wykonaniem inwestycji. Chcąc zmniejszyć koszty budowy warto wybierać takie nowoczesne projekty domów, które mają niewielką ilość uskoków, występów, wnęk, czy wykuszy. Szczególnie istotne jest też wybranie dachu do swojego wymarzonego domku. Zmniejszając koszty budowy warto zdecydować się na dom (zobacz wiercenie otworów w betonie) z dachem dwuspadkowym. Wielospadkowy dach o tej samej powierzchni może być nawet dwukrotnie droższy od dachu dwuspadkowego. Od skomplikowania prac na budowie zależy również czas realizacji oraz wybudowania domu. Im więcej skomplikowanych elementów, tym dłuższy czas wykonania projektu. Należy także podjąć decyzję, czy domek ma być jednopoziomowy, czy piętrowy.

dom jednorodzinny

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zazwyczaj na tę decyzję wpływa rozmiar działki. Niewielka powierzchnia niejednokrotnie zmusza do budowania domu wielopoziomowego. Nowoczesne projekty domów rozpatrują zatem potrzebę zagospodarowania poddasza. Oferują zatem rozwiązania gwarantujące komfort użytkowania pokoi pod dachem. Mają tak rozplanowany układ i wykorzystane rozwiązania techniczne, dzięki którym nie trzeba będzie się schylać już na środku pokoju. Aby wybrać dom spełniający podstawowe funkcje należy pamiętać o jego rozmiarze. Dom nie może być ani za duży, ani za malutki. Jedynie tak da się spełnić wszystkie potrzeby. Przy planowaniu domu warto odpowiednio rozmieścić pokoje i inne pomieszczenia, wyznaczając sobie odpowiednie strefy zgodne z naszymi przyzwyczajeniami oraz potrzebami.