Osuszanie budynku możemy rozpocząć, kiedy z wnętrz będą usunięte woda oraz wszystkie mokre rzeczy i elementy wykończenia. Ażeby mury wysychały jak najprędzej, warto zdjąć z nich również tynk.
Najlepsze – chociaż przeciągłe – jest z pewnością suszenie naturalne, zatem intensywne przewietrzanie przy otwartych szeroko drzwiach oraz oknach.

różaniec

Autor: Pacopus
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, nie wszystkie smart żaluzje zdołamy efektywnie wywietrzyć, nie zawsze również sprzyja temu aura. Gdy na zewnątrz jest ciepło oraz sucho, starczy ustawić wentylatory; gdy chłodno – warto włączyć też ogrzewanie w domku albo stosować rozmaitego typu osuszacze domowe: elektryczne, olejowe czy też gazowe. Samo nagrzewanie powietrza jedynie w niedużym stopniu przyspiesza proces suszenia – musimy stosować wentylatory, aby wymusić ruch powietrza. Nie można przegrzewać mieszkań powyżej 35°C. Tak wysoka temperatura spowodować może paczenie się elementów z drewna.
Domy energooszczędne i pasywne to przyszłość polskiego budownictwa

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
Przy wykorzystywaniu ogrzewaczy trzeba zachować szczególną ostrożność – w żadnym razie nie zostawiać pracujących urządzeń bez dozoru, zagwarantować dobrą wentylację wnętrz przez wzgląd na obecność spalin. Aby wykorzystanie osuszaczy miało sens, budynek musi mieć doskonałą izolację pionową i poziomą. Jeżeli nie ma jej, wtenczas osuszacz będzie zasysał wilgoć zza ściany jak też z mokrego gruntu. Paradoksalnie może zatem dojść do podwyższenia zwilgotnienia przegrody.

Do osuszenia bardzo zalanych budynków powinniśmy wykorzystywać wypróbowane metody osuszania przeprowadzane przez wyspecjalizowane firmy. Za jedną z w największym stopniu wydajnych metod uznaje się technologię mikrofalową w zestawieniu z osuszaniem sorpcyjnym.