Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Ciekawa lokalizacja w cichej okolicy, możliwość posiadania władnego ogródka i rzecz jasna duża powierzchnia dla całej rodziny to z pewnością kusząca perspektywa. Zanim jednak marzenia się ziszczą, trzeba poszukać odpowiedniej firmy budowlanej.

Co na starcie?

Budowa domów to poważna sprawa, dlatego warto oddać ją w ręce fachowców. Jak wyszukać doświadczonych specjalistów? Poszukiwania warto rozpocząć pytając o opinię bliskich czy rodzinę. Być może ktoś ostatnio stawiał dom i może polecić wartą zaufania ekipę, która pracuje sprawnie i szybko, a przede wszystkim – solidnie. Inne rozwiązanie to pójść na spacer po okolicy, rzecz jasna jeżeli nieopodal naszej działki któryś z sąsiadów zaczął już budowę.

Źródło artykułu: www.heliodon.pl/

Obserwując postępy pracy możemy zweryfikować, czy opłaca się wziąć kontakt do właśnie tej firmy, czy może kontynuować poszukiwania. Finalnie możemy również zajrzeć na fora w internecie, ale tutaj winniśmy zachować ostrożność. Nierzadko ekipy budowlane podają się za swoich klientów i zachwalają swoje usługi. Może również zdarzyć się, że osoby, które nie są zadowolone z pracy danej firmy, w rzeczywistości same są sobie winne, gdyż np. budowa – www.primeproject.pl – domu przedłuża się ze względu na brak środków.

Wybór wykonawcy

budowa domu
Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli przeprowadziliśmy już wstępną selekcję i wybór ogranicza się do zaledwie kilku ekip, warto porównać koszty zaprezentowane przez każdego z kandydatów. Zwykle na ostateczny wybór ma wpływ cena, niemniej warto przeanalizować, czy firma budowlana, której zapłacimy więcej nie oferuje dodatkowych usług, co w efekcie będzie korzystniejszym cenowo rozwiązaniem. Jeśli nasz dom ma powstać w mało znanej technologii, np. na szkielecie stalowej lub drewnianej, lepiej zdecydować się na ekipę, która ma już doświadczenie w tym zakresie. W przeciwnym razie nieznajomość technologii czy produktów może narazić nas na dodatkowe koszty.

Rzecz jasna, warto także popytać o referencje, porozumieć się z osobami, mieszkającymi już w domach postawionych przez daną firmę i sprawdzić, czy wybrana ekipa dobrze poradziła sobie z zadaniem. Oczywiście warto zdyskwalifikować budowlańców, którzy w trakcie pracy spożywają alkohol, bo to również może narazić nas na niemałe straty.