Po wielu pracach, jak podłogi są już ułożone, a ściany pomalowane przychodzi czas na zamontowanie listew przypodłogowych. Tak właściwie sposobów ich zamontowania jest kilka, warto poznać te bardziej niezawodne.

Listwy przypodłogowe

Autor: Classen
Źródło: Classen
Listwy podłogowe są niezastąpionym sposobem łączenia podłogi ze ścianą. Z łatwością zakrywają dylatacje, a również wszelkie remontowe niedociągnięcia. A tak właściwie o takie miejsca na styku dwóch płaszczyzn naprawdę łatwo. Pozwalają w związku z tym w estetyczny oraz nieinwazyjny sposób zakryć kable, a do tego zaznaczają styl i charakter wnętrza. Najbardziej popularne są listwy zrobione z płyty MDF, a także klejonki sosnowej, która pokryta jest folią dekoracyjną albo też naturalnym fornirem. Często używane są również listwy (istotnie więcej: listwy podokienne) wykończone białą okleiną, jaką można zamalować na dowolny kolor, a później przemalowywać jeszcze parę razy jeśli chcielibyśmy zmienić kolor.

Listwy najkorzystniej położyć zaraz po zakończeniu malowania oraz układania podłogi. Najpopularniejszy sposób zamontowania polega na przymocowaniu listew do ściany przy pomocy kleju do montażu lub silikonu. Chociaż rozwiązanie to jest niezbyt drogie, to jest niestety średnio dobre na przyszłość. Przy bardziej znacznym remoncie listwy będziemy musieli oderwać, ryzykując, że je uszkodzimy, dlatego całą montażową pracę będziemy musieli wykonać od nowa. Żeby ułatwić sobie zadanie, dobrze użyć gotowy system montażu listew. Dzięki niemu nie tylko dobrze zamontujemy je po raz pierwszy, ale w razie potrzeby sprawnie zdejmiemy przed kolejnym malowaniem czy przeprowadzeniem kabli. Gdy zdecydujemy się na użycie systemu do montażu, pracę możemy zacząć, tak samo jak w przypadku przyklejania ich, od dopasowania ich do ścian jak i równego przycięcia.

Trzeba pamiętać, by na końcach zostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. W dalszej kolejności klamry musimy przymocować do ściany, zostawiając pomiędzy nimi 40-50 centymetrów odstępu. Odnośnie nierównych ścian należy rozlokować je nieco gęściej. Do montażu powinniśmy użyć wkręty oraz kołki rozporowe. Powinno się tak robić przez wzgląd na typ systemu montażu. Po wykonaniu tej części prac możemy wzdłuż ściany poprowadzić przewody, jakie mają być schowane za listwami. W ten sam sposób pracę powinniśmy wykonywać przy montowaniu innych tego rodzaju elementów, jak ościeżnice .

https://www.invado.pl/produkty/oscieznice/