Do robienia osłony termicznej budynków w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się termoizolację za pomocą pianki poliuretanowej. Oto czym się cechuje ta konkurencyjna dla waty szklanej oraz styropianu metoda.

izolacja z pianki

Najważniejsze jest to, że za pomocą takiej pianki można izolować różnorodnego typu części od strychu aż do piwnic. Nie trzeba jednak mozolnie układać grubych płyt i bać się o sposób zaizolowania różnorodnych niełatwych w dostępie miejsc. Taka izolacja z pianki kładziona jest metodą natryskową, zatem nie ma konieczności przechowywania na obszarze budowy jakichkolwiek płyt. Jest ona produkowana już na docelowym miejscu oraz nakładana specjalnym agregatem. Jest to więc stanowczo szybsza oraz bardziej dokładna technika niż tradycyjny styropian lub wełna. Dla przykładu do docieplenia strychu o powierzchni 100m2 potrzebne jest wyłącznie kilka godzin pracy. Przez wzgląd na znaczny stopień skomplikowania związany z samym przygotowaniem takiego materiału, pracy takiej nie moglibyśmy wykonać samodzielnie, więc wymagane jest zatrudnienie do takiego zadania specjalistów.
Są różne wersje pianki: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa.

Jeśli omawiany tu artykuł zajął Cię i pragniesz więcej, to zapewne przypadnie Ci do gustu link do witryny kontener na gruz bytom, gdzie jest dużo wątków.

Według standardu PN-EN 13501-1, pianka poliuretanowa ma klasę E, czyli jest uznawana za produkt palny, ale samogasnący. Należałoby dodać, że identyczną klasę posiada też styropian. Pod tym względem o wiele lepszym surowcem jest wełna mineralna, gdyż posiada klasę A1 albo A2. W przypadku izolacji z pianki należy zatem stosować dodatkowe zabezpieczenia za pomocą np. płyt kartonowo-gipsowych.

Niestety obydwa typy pianki są dosyć mało odporne na działanie promieni UV, z tego też powodu należy chronić je przed promieniami słońca. Ponadto pianka zamkniętokomórkowa powinna być nakładana wyłącznie na podłoże suche.