Dla amatora liczba i różnorodność wierteł w sklepie bywa naprawdę przytłaczająca. W jaki sposób wybrać wiertło odpowiednie do stojącego przed nami zadania?
Na pewno warto posiadać podstawy wiedzy na ten temat.
Najprościej jest nabyć zestaw wierteł, nawet razem z wiertarką.

Jednak nie zawsze zdaje to egzamin, ponieważ taki zestaw będzie zawierał jedynie standardową paletę końcówek i nie zawsze znajdziemy tam wiertło perfekcyjnie dobrane do danej pracy.

Czytasz teraz bardzo ciekawy wpis, zatem na pewno zainteresuje Cię też ten udostępniony tu (https://www.bautec-lodz.pl/) materiał – on również jest godny Twojej uwagi.

Gdy posiadamy już wiertarkę, możemy precyzyjnie wybrać jedno wiertło.

Dom na działkę z wjazdem od południa, zachodu i narożną projekt Donna

Autor: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Czy jego cena ma znaczenie? W tym przypadku – tak. Na ogół przyjmuje się, że im wiertło bardziej kosztowne, tym wyższej jakości będzie. Powinno się o tym pamiętać, bo słabej jakości wiertła częściej się łamią i niszczą. Gorzej radzą sobie również z twardymi materiałami.
mur

Autor: Jeremiasz Dx
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy rodzaj wiertła nadaje się do innych materiałów. Różnią się one wyglądem, zatem nawet przemieszane w pudełku są raczej proste do rozróżnienia.
Pierwszym typem wierteł są naprawdę charakterystyczne wiertła kręte do drewna. Kończą się one spiczastą końcówką centrującą, czyli tak zwanym żądłem. Wspiera ona w osiowym użyciu wiertła, tym samym gwarantując poprawnie wywiercony otwór. Jednak kiedy potrzebujemy większych otworów w deskach, wybierzmy wiertła łopatkowe z dwoma krawędziami skrawającymi.
Wierteł innego typu użyjemy do cegieł, gipsu czy betonu. Wybierzemy wówczas wiertła widiowe, więc takie, których zakończenie wykonane jest z węglików spiekanych. One niewątpliwie poradzą sobie z miększymi tworzywami, np. gipsem i Cegłami, a także częścią obiektów betonowych. Do brył betonowych oraz kamienia używa się wierteł z charakterystyczną końcówką SDS, a czasem młot udarowo-obrotowy. Następnym rodzajem wierteł będą te do metalu. Jak je rozpoznać? Nie mają żadnych „ulepszanych” końcówek, żądła czy widii.
Wiertła widiowego albo diamentowego można również do glazury, a łopatkowego – szkła.

Te delikatne materiały bardziej wymagają przyswojenia sobie technik wiercenia. Pamiętajmy jednak, że przy każdym materiale trzeba wiedzieć nie tylko jakim narzędziem, ale i jak wiercić, bo przy nieumiejętnej pracy można zniszczyć nawet na pozór niezniszczalny beton.