Podczas wykańczania pokoju, jednym z najistotniejszych elementów jest podłoga. Jeżeli zdecydowaliśmy się przykładowo na panele, konieczne będzie także przymocowanie odpowiednich listew przypodłogowych. Listwy przypodłogowe nie tylko są niezwykle istotne ze względów estetycznych, ale również mogą spełnić inne funkcje. Można na przykład ukryć za nimi rozmaite przewody elektryczne, które mamy przeprowadzić przez całe pomieszczenie.

Drzwi techniczne Guardia

Autor: INVADO
Źródło: INVADO
Dzięki nim można zamaskować mało estetycznie wyglądające przestrzenie pomiędzy ścianą a zamontowanymi panelami. Listwy podłogowe powinny być dobierane przede wszystkim do odcienia podłogi a także jej faktury, tak by stanowiły z podłogą jednolitą całość. W sprzedaży oferowane jest kilka rodzajów listew. Gdy mamy problemy z krzywymi ścianami, możemy wyposażyć się w listwy przypodłogowe z gumkami, które Możemy idealnie można dopasować do każdej ściany. Bardzo wytrzymałe będą takie, które są mocowane na kołkach, do przyległej ścian. W tym przypadku jednak, równa ściana jest niezbędnym elementem, żeby tego rodzaju listwy prezentowały się odpowiednio tudzież były odpowiednio dopasowane – odwiedź tą stronę.

Oprócz odcienia podłogi można także dobrać listwy do barwy drzwi. Niezależnie od tego czy kupujemy drzwi techniczne lub zrobione z drewna, powinny być stosunkowo zbliżone fakturą oraz odcieniem tak samo do podłogi jak tez do zamontowanych listew. Obecnie przede wszystkim montuje się proste listwy, parę lat temu bardzo popularne były listwy (pełna oferta listwy podłogowe) z tak zwanymi „brzuszkami”, które wciąż możemy zobaczyć w wielu domach.

Listwy tworzone są z drewna lub tworzyw sztucznych, które są imitacją drewna. W przypadku podłogi drewnianej dobrze wyglądają również listwy zrobione z drewna. Tworzywa sztuczne bardzo źle komponują się z naturalnym materiałem, z jakiego zrobiona jest podłoga.

Wybierając listwy, trzeba zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na ich cechy użytkowe. Wygląd także jest ważny, jednak głównym ich zadaniem jest tuszowanie mało estetycznych szczelin dylatacyjnych. Listwy dopasowujemy pod kolor podłogi a także drzwi, a w przypadku naturalnych drewnianych podłóg wybieramy także listwy z naturalnego tworzywa.