Pytanie jakie ogrzewanie do domu stawia sobie dużo osób zamiarujących budowę domu. Wiele przydatnych porad znajdziemy w sieci, przykładowo na serwisie Lazienkaplus.pl. Jest to swego rodzaju kompendium zbierające artykuły związane z tematyką ogrzewania, ale też spraw związanych z wentylacją lub klimatyzacją.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje sporo metod dostarczania ciepła do pomieszczeń. Wybór konkretnego warunkuje wiele czynników: rodzaj wnętrza, czas przebywania w nim ludzi, możliwości techniczne oraz zdolności finansowe. W zależności od użytego materiału, oraz specyfiki danego pomieszczenia wyróżniamy kilka rodzajów grzejników współcześnie wykorzystywanych. Oczywiście każde z nich ma swoje zalety oraz wady. Coraz rzadziej stosowane są grzejniki gazowe, głównie ze względu na koszty utrzymania, aczkolwiek niższy od elektrycznego. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak możliwość szybkiego włączenia i wyłączenia o każdej porze. W tej grupie grzejników rozróżnić można grzejniki gazowe metalowe, akumulacyjne czy konwekcyjne.

Grzejniki radiatorowe powoli zostały zastąpione przez konwekcyjne. Sposób ich działania jest prosty – powietrze przepływa na zewnątrz radiatora, a ten zawsze ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną. Słabą stroną takiego rozwiązania jest konieczność zagospodarowania większej ilości wolnej powierzchni na ścianie, natomiast główną zaletą to, że ogrzewanie domu odbywa się w sposób bardziej równomierny.

Bardzo cenionymi źródłami ciepła, w szczególności w wysokich pomieszczeniach, są promienniki energii cieplnej. Oparte o takie rozwiązanie systemy grzewcze ocieplają pomieszczenia pośrednio przez promieniowanie podczerwone. Systemy te cechują się niskim stopniem bezwładności. Rozwiązania grzewcze oparte na promiennikach bardzo często stosowane są w rożnego rodzaju obiektach przemysłowych. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju ogrzewania są niskie koszty utrzymania, przy takim samym komforcie cieplnym jak w rozwiązaniach opisanych powyżej. Wadą natomiast spore uzależnienie od typu promienników – wodne, elektryczne, gazowe.

Następną grupą grzejników są grzejniki nadmuchowe. Stanowią one połączenie wentylatora z grzejnikiem konwektorowym. Jako źródło energii najczęściej stosuje się tutaj prąd elektryczny. Obecnie ten typ wytwarzania ciepła stosuje się na przykład w kominkach. Tym razem zaczniemy od wad: hałas generowany przez wentylatory, trudności w uzyskaniu stabilnej temperatury. Zalety: pomieszczenia bardzo szybko się ogrzewają, stosunkowo małe wymiary, możliwość stosowania również chłodnego nawiewu.

Nasz najnowszy materiał zaciekawił Cię na tyle, że czujesz ochotę na więcej? Bardzo nas to cieszy. Więc zaloguj się w ten link.

Taki rodzaj ogrzewania może skutecznie zastąpić takie rozwiązania jak wełna mineralna czy izolacje elewacji ścian. Więcej produktów tutaj:

Autor: TECE

Popularnie stosowanym rodzajem ogrzewania jest źródło ciepła zamontowane w podłodze. Ciekawą cechą tego rodzaju ogrzewania jest technologia użyta w celu emisja ciepła. Dostarczane jest ono przez promieniowanie całą powierzchnią podłogi. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny najbardziej przybliżony do teoretycznego profilu idealnego.

Jeżeli musisz szybko odnaleźć analogiczne artykuły dotyczące tego zagadnienia, zobacz dodatkowe info (https://www.invado.pl/drzwi-wewnetrzne/drzwi-wewnetrze-plaskie) na innej tego typu witrynie.

Nie wywoływana jest tutaj konwekcja, a najczęściej ten rodzaj ogrzewania wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Zaletą jest tutaj równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz brak części, które w innych rodzajach ogrzewania należałoby zamontować (np. kaloryfery) Wadą jest montaż – aby wdrożyć takie rozwiązanie do naszego domu czy mieszkania należy usunąć podłogę.

Więcej o metodach ogrzewania oraz innych kwestiach związanych również z szeroko pojętą wentylacją, klimatyzacją można przeczytać w serwisie internetowym Lazienkaplus.pl Są tu setki artykułów, mogących okazać się wielce pomocne przy remoncie czy budowie domu.