Wybór oleju do silnika jest niezwykle ważną sprawą, ponieważ spełnia on bardzo wiele zadań, które zapewniają właściwą pracę jednostki napędowej.
Jakość i terminowa wymiana oleju posiadają wpływ na solidność wszystkich pracujących elementów silnika oraz jego osprzętu.

Chodzi tutaj m.in.

Jeśli spodobał Ci się ten materiał to kliknij w odnośnik tu, który przeniesie Cię do strony, gdzie zdobędziesz fascynujące informacje na ten temat.

o łańcuch rozrządu. Olej redukuje tarcie, które występuje pomiędzy pracującymi elementami, z których najbardziej istotne to cylindry oraz tłoki. Olej ma za zadanie również zredukować opory i zużycie paliwa, redukuje również hałas pracującego silnika, uszczelnia istniejące w silniku komory spalania, ochładza elementy w silniku oraz ma wpływ na niwelowanie zanieczyszczeń, które zatrzymywane są poprzez filtr oleju. Trzeba tutaj wspomnieć, że takie filtry również należy w każdym przypadku zamieniać w takiej sytuacji, kiedy wymieniamy olej. Najbardziej istotne jest jednak to, żeby dobrej jakości olej cyklicznie wymieniać. Ponadto oczywiście musimy dbać o jego odpowiedni poziom, ponieważ posiada to olbrzymie znaczenie dla trwałości oraz wydajności silnika.

olej

Autor: Prestige PR
Źródło: Prestige PR
W drugim etapie budowy ściany trójwarstwowej układa się izolację  i muruje elewację z cegieł

Autor: Röben
Źródło: Röben
Jednak olej to jeszcze nie wszystko, gdyż bardzo potrzebna jest także odpowiednia praca tzw. układu smarowania i tutaj strategiczną rolę pełni pompa oleju, która zachowuje właściwe ciśnienie smarowania. Jeżeli chodzi o skład oleju do silnika, to najbardziej istotne jest baza olejowa, która tworzy około 80%. W olejach mineralnych była ona produkowana z uszlachetnionych destylatów ropy naftowej.

Następnie rozpoczęła się produkcja olejów półsyntetycznych – baza olejowa w tego typu towarach składa się z produktów syntezy chemicznej i z destylatów ropy naftowej. W skład oleju silnikowego (poza wymienioną bazą olejową), wlicza się regulatory lepkość (do 6%), czy też składniki uszlachetniające.