Jeśli podjęliśmy już decyzję, że surowcem na postawienie murów naszego domu będzie beton, to okazuje się, że trzeba ponadto wybrać jego Rozmiary, odporność oraz gęstość bloczków.
Liczba obecnych w sprzedaży możliwości jest niezwykle duża.

Wybór danego rodzaju bloczków betonu komórkowego musimy w każdym przypadku rozpocząć od ustalenia najbardziej interesującej nas gęstości bloczków. Jest to najbardziej istotny parametr, który odróżnia poszczególne typy elementów stworzonych z betonu komórkowego. To aktualnie z gęstości zawsze pochodzą pozostałe właściwości. Najistotniejszą cechą z punktu widzenia przemysłowca, która wynika z gęstości jest tego typu cecha jak współczynnik przewodzenia ciepła pod nazwą „lambda”. Im taki wskaźnik jest mniejszy, tym dany surowiec będzie korzystniej izolował nasz dom przed wpływem warunków atmosferycznych, dla przykładu zimna i będzie pozwalać na obniżenie faktur za ogrzewanie. Należy mieć na uwadze, że beton (zobacz: tynk betonowy) komórkowy o małej gęstości ma idealne walory parametru lambda, z tego też powodu bardzo prawidłowo nadaje się do użycia w budownictwie pasywnym a także w energooszczędnym.
miejsce

Źródło: pixabay.com
beton komórkowy

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com

Jako, że od gęstości betonu komórkowego zależy także izolacyjność termiczna tego typu betonu, to znaczy to, że posiada to wpływ również na potrzebną grubość bloczków. Ich wybór należy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie ile powłok bloczków w ścianie zamierzamy wykonać. Dla ścian jednowarstwowych, jakich nie planujemy ocieplać, musimy dobrać trochę grubsze bloczki o stosunkowo niskiej gęstości.

Przykładowo, żeby spełnić obecne normy, które tyczą się parametru przenikania ciepła „U”, moglibyśmy wykorzystywać elementy o grubości 3,65 cm i objętości 350 kg/cm3. Przy czym kiedy zastosujemy bloczki o grubości 4 cm, to uzyskamy parametr „U” dla ścian wynoszący 0,19 W/(m2·K), czyli spełniający już standardy na rok 2021.