Wybór pieca CO ma bardzo duże znaczenie dla komfortu wszystkich mieszkańców domu oraz dla kosztów użytkowych domu. Bardzo istotnym aspektem wyboru pieca będzie jego typ a także specyfika zasilania pieca oraz pomocnicze funkcje.
Gdy kupujemy piec centralnego ogrzewania należy pamiętać o tym, aby tego typu zakup był prawidłowo zaplanowany i dostosowany do prywatnych potrzeb.

cement

Źródło: pixabay.com
Sposób zasilania pieca jest to pierwsza sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę nim zakupimy kocioł. Rodzaj paliwa, jakim zasilany jest kocioł będzie miał wpływ na ceny ogrzewania i na komfort obsługiwania konkretnego pieca. W jednorodzinnych domkach najczęściej montuje się kotły na gaz, piece na pellet lub piece na ekogroszek. Piece gazowe są to jedne z najpopularniejszych kotłów, które używane są w domkach jednorodzinnych. Tego typu piece zapewniają najlepszą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach oraz są ponadto bardzo wygodne w obsługiwaniu. Gazowe kotły nie produkują zanieczyszczeń w kotłowni oraz w bardzo prosty sposób mogłyby być rozbudowywane. Funkcjonalność kotłów gazowych porównywalna jest z funkcjonalnością pieców elektrycznych. Jednak kotły kotły przemysłowe gazowe odróżniają od pieców elektrycznych znacznie mniejsze koszty eksploatacji. Piece gazowe dostępne są w dość różnych cenach. Koszt zakupu waha się od 5 do 15 tysięcy i jest to uwarunkowane od mocy i specyfiki kotła.

piec
Piece na pellet należą do coraz popularniejszych wariantów kotłów, które charakteryzują się dość niskimi kosztami eksploatacji. Zazwyczaj takie piece mają automatyczne podajniki i bardzo olbrzymie pojemniki paliwa. W wolnostojących domkach będą sprawdzać się tak piece z podajnikiem ślimakowym jak i z podajnikiem pneumatycznym.

Jedyną bardzo znaczącą niedogodnością do używania tego typu kotłów jest wymóg posiadania dość znacznej przestrzeni magazynowej, w której będzie gromadzone paliwo. Opał, który spalimy w trakcie jednego sezonu może zająć całe miejsce albo może być umiejscowione w zbiorniku zewnętrznym.