Zaczep tego typu montuje się w drzwiach, które ograniczają dostęp do konkretnych pomieszczeń. Są instalowane w prostych domofonowych instalacjach jak i w złożonych instalacjach w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Izolacja domu pozwala oszczędzić na ogrzewaniu domu

Autor: Isover
Źródło: Isover
Mamy na myśli zaczep (dowiedz się więcej) elektromagnetyczny. Do miejsc, w których jest najistotniejsze ograniczenie wstępu ludziom nieupoważnionym, należy montować elektrozaczepy zwykłe, które są odblokowywane po otrzymaniu napięcia. Wtedy uszkodzenie systemu kontroli albo brak napięcia, nie ma wpływu na bezpieczeństwo obiektu chronionego. W razie braku napięcia wstęp do obiektu jest zablokowany. Wówczas wejście do pomieszczenia wymagać może użycia mechanicznego klucza. W obiektach, w jakich najbardziej istotne jest bezpieczeństwo pracowników, trzeba zakładać elektrozaczepy rewersyjne lub zamki elektromagnetyczne. Wejścia zabezpieczone takimi zamkami będą w automatyczny sposób odblokowane po zaniku zasilania.

lampa wisząca

Autor: DaveBleasdale
Źródło: http://www.flickr.com
Standardowy zaczep elektromagnetyczny jest wytwarzany w wersji do zasilania stałym napięciem, prądem zmiennym lub oboma jednocześnie. W przypadku zasilania stałym prądem, elektrozaczep działa bezgłośnie i nie słychać charakterystycznego buczenia zaczepu. W tym wypadku otworzenie drzwi powinien zakomunikować kontroler. Należy zwracać uwagę na wartość zasilającego napięcia. W wypadku ciężkich drzwi metalowych albo z drewna, zwykłe elektrozaczepy niezwykle prędko ulegają zużyciu w wyniku bardzo dużych przeciążeń, jakie działają na jego zapadkę przy zamykaniu. Do ciężkich drzwi należy zastosować elektrozaczepy większej wytrzymałości oraz wzmocnionej konstrukcji.

W wypadku furtek(polecamy ogrodzenia panelowe) i drzwi zewnętrznych, trzeba używać elektrozaczepy odporne na wilgoć i kurz. Do drzwi z drewna możemy użyć dowolnego elektrozaczepu, ale zamiast zwykłego płaskownika trzeba użyć kątownika montażowego.