Do budowy kominka powinniśmy wybrać właściwe płyty, które są przeznaczone do styczności z ogniem. Tego typu płyty powinny charakteryzować się najlepszymi cechami akumulacyjnymi i najlepszym przewodnictwem ciepła.

plyty szamotowe
Płyty szamotowe można użyć do budowy chlebowych pieców albo jako wyłożenie ścian lub spodu paleniska. Są stosowane również do poprawienia parametrów spalania i podniesienia temperatury palenia. Przyczynia się to do tworzenia się niewielkiej ilości popiołu. Takie płyty są łatwe do montowania. Wszystkie zakupione płyty przywożone są na paletach, a koszt transportu jest obliczany osobno dla każdego klienta. Odmienny rodzaj płyty jest używany do tworzenia ciepłej obudowy kominka. Charakteryzują się te płyty niezłym przewodnictwem cieplnym oraz dobrymi cechami akumulacyjnymi. Takie płyty można by używać z popularnymi wkładami grzewczymi, które wykonane są ze stali. Użycie płyt jako ściany zewnętrzne kominka, pozwolą na eliminację takiego zjawiska jak przegrzanie pokoju. Wówczas ciepło oddawane jest równo do pokoju i ogrzewa np. salon przez dłuższy okres.
Płyty szamotowe paleniskowe są do nabycia w odcieniach żółtym i białym. Są przeznaczone do styczności z ogniem i mogą służyć do wykładania paleniska.

Zainteresowały Cię myśli stworzone w naszym poście? Odczuwasz jednak braki? W takim razie zapraszamy do kolejnej strony – naciśnij tu pompy ciepła kielce i przeloguj się tam.

Mogłyby być także wykorzystane do obudowy kominka, dzięki swoim właściwościom akumulacyjnym. Nie potrzebują one użycia stelaży oraz są proste w montowaniu. Cena płyt jest bardzo różna. Mogą kosztować one niecałe 50 złotych a mogłyby kosztować także ponad 100. Do połączenia płyt wykorzystuje się zapraw żaroodpornych. Powierzchnia płyt może nadawać się do nakładania zapraw tynkarskich.

Po zamontowaniu płyt prawidłowo jest wzmocnić nawierzchnię przy pomocy siatki ze szklanego włókna. Płyty można by ciąć za pomocą mechanicznych pilarek, które posiadają tarczę diamentową.