Bardzo często stosowanym materiałem do wykończenia podłóg mogą być płytki gresowe. Mogą one nadać wnętrzu wyjątkowy charakter oraz podnoszą jego walory dekoracyjne.
Są dwa rodzaje gresu: szkliwiony i polerowany.

Nowoczesne stylizacje okienne

Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR
Odróżniają się one swoimi parametrami technicznymi, a także walorami wizualnymi. Obydwa te typy posiadają swoje plusy i minusy. Warto je poznać, żeby pokryta gresem podłoga wyglądała jak najokazalej i spełniała swoją rolę przez jak najdłuższy okres czasu. Same gresy to szczególna wersja płytek ceramicznych, która jest wytworzona z kamionki szlachetnej. Jej budowa zawiera mieszaninę kaolinu, skalenia, glinu i piasku kwarcowego czy też szamotu. Powyższe elementy powodują, że gresy mogłyby cechować się stosunkowo niską absorpcją wilgotności. Są jednocześnie niezwykle odporne na działanie skrajnych temperatur. W czasie ich produkcji poddaje się je silnemu naciskowi, jaki mógłby dochodzić nawet do 800 kg/cm2. Następnym etapem produkcji jest obróbka termiczna z zastosowaniem temperatury wielkości nawet 1300 st.

Prezentowany tekst jest bardzo zajmujący? Jeśli tak, to zobacz też inne polecane treści, ponieważ są równie ciekawe i pochłoną Cię zupełnie.

Celsjusza.

Stylowy oraz uniwersalny wygląd to najistotniejsza cecha gresu polerowanego, co jest zauważane przez jego kupców. Na rynku można nabyć takie gresy o różnych wielkościach oraz kolorach. Niestety trzeba wspomnieć, że gresy polerowane są niezwykle śliskie, więc nie mogą być stosowane w przestrzeniach narażonych na zmienne temperatury. Z innej strony gresy szkliwione posiadają dodatkową warstwę zabezpieczającą, która kładziona jest tuż po końcu procesu wypalania.

Ten rodzaj gresu ma większą wytrzymałość na uszkodzenia powierzchni. Ta dodatkowa warstwa jest jednak stosunkowo cienka i mało odporna na starcie.