Decyzja o zakupie mieszkania musi być dobrze przemyślana. Jest to zdecydowanie inwestycja na długi czas, więc podejmowanie jej pochopnie może mieć spore konsekwencje. Jeśli jednak jesteśmy już pewni tego kroku, warto mieć świadomość jakie sprawy formalne musimy załatwić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy odnajdziemy idealne miejsce musimy dokładnie sprawdzić, czy każda procedura przeprowadzana jest legalnie, a po pierwsze należy się upewnić, czy sprzedający na pewno jest właścicielem. Warto sprawdzić wszelkie dostępne dokumenty. Po upewnieniu się, że wszystko jest zgodne z prawem przychodzi czas na negocjowanie z właścicielem. Przy okazji można ustalić już ostatecznie kredyt hipoteczny. Razem ze sprzedającym trzeba sporządzić początkową umowę, najlepiej zrobić to u notariusza. Kolejno opłacany jest zadatek bądź zaliczka dla sprzedającego. Jeżeli do kupna ostatecznie nie dojdzie, zaliczka wraca do osoby, która zamierzała odkupić mieszkanie, natomiast w wydatku zadatku, jeśli jedna ze stron umowy się wycofa, zatrzymuje pieniądze, kiedy jednak rezygnuje strona, która wpłacała zadatek, może żądać nawet dwukrotnie większej sumy. Sprawdź pożyczki (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania). Posiadając już umowę przedwstępną możemy składać wniosek o kredyt hipoteczny. Należy oprócz umowy, skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Najczęściej są to m.in. zaświadczenia o dochodach, wyciąg z konta lub umowa o pracę. Zbiór dokumentów może zmienić się, w zależności od banku. Rozpatrzenie wniosku zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Gdy otrzymamy pozytywną decyzję, trzeba udać się do notariusza, u którego zostanie sporządzona umowa sprzedaży. Dodatkowo składamy wniosek o ustanowienie hipoteki. Razem z aktem notarialnym i ustanowieniem hipoteki jeszcze raz udajemy się do banku.

Po zapoznaniu się z dokumentami będzie można przelać pieniądze do sprzedawcy. Po pewnym czasie sąd powinien poinformować nas listem o wpisie do księgi wieczystej. Tę wiadomość także przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed większymi opłatami. O zakupie należy poinformować urząd skarbowy i urząd gminy, w celu ustalenia i uiścić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po wypełnieniu wszystkich tych formalności pozostaje tylko zameldowanie oraz umowy z przedsiębiorstwami, które będą dostarczać nam media. Zobacz pożyczki (zobacz pożyczka pod zastaw domu).
Wszelkie formalności związane z kupnem mieszkania pokazują jak niełatwe i czasochłonne jest to zadanie. Jednakże jest to ważna inwestycja i ogromny krok w życiu każdego z nas. Dlatego też należy podkreślać, że powinna być to decyzja jak najbardziej przemyślana, abyśmy nigdy nie musieli żałować podjęcia. Ta trudna droga, z pewnością jest tego warta, a po jej pokonaniu będziemy mogli odpocząć we własnym mieszkaniu.