Walkę z wilgocią w budynku rozpocząć się należy od uświadomienia sobie skąd się ona bierze oraz w jaki sposób wyeliminować jej nadmiar. Najważniejszą przyczyną wilgotności w domu może być niewłaściwa izolacja cieplna domu lub źle działająca wentylacja.

wilgoć w domu

Autor: „StudioZ Projektowanie i Aranżac
Czynnikiem, który służy gromadzeniu się wilgotności są szczelnie domknięte drzwi oraz okna, które są wyprodukowane z plastiku i zmniejszają wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo codzienne prace, które wykonywane są w domu zatem pranie, prasowanie czy ciepła kąpiel, zwiększają o wiele poziom wilgotności w danym momencie. Potrzebują one sprawnego odprowadzenia wilgotności na zewnątrz. Sama wilgoć w domu to nie jest problem. Problemy rozpoczynają się wtedy, kiedy nie ma efektywnej drogi na pozbycie się jej w krótkim okresie czasu. Warto zwracać uwagę na kilka objawów, które ostrzegają nas, że jest coś nie w porządku.

Mamy zamiar Cię zachęcić do kolejnej strony, na której czeka na Ciebie mnóstwo fachowych wiadomości. Nie zwlekaj i po prostu kliknij ten link (http://www.reling.pl/pl/c/Kosze-do-segregacji-smieci/53).

Są to zaparowane okna, nie schnąca długo podłoga i ręczniki, zapach stęchlizny, który unosi się w powietrzu i czarne przebarwienia, które pojawiają się na ścianie. pomieszczeniem, na które zwracać trzeba specjalną uwagę jest łazienka, gdyż produkujemy tutaj najwięcej wilgoci. Warto czasami zainwestować w niewielki wentylator, który może pomóc nam wyzbyć się nadmiaru wilgoci.

W odmiennym wypadku grozi nam rozwój grzybów i pleśni na ścianach razem z brzydkim zapachem. Pleśnie oraz grzyby preferują miejsca zawilgocone, słabo wentylowane oraz ciemne. Lubią także miejsca zakurzone za ciężkimi regałami w trudnodostępnych rogach. Grzyby charakteryzują się tym, że jeżeli się głęboko zakorzenią w ścianę, są wtedy bardzo trudne do usunięcia. Wyłącznym rozwiązaniem wtedy jest generalny remont. Także profilaktycznie dobrze byłoby zabezpieczyć pomieszczenia te zwłaszcza podatne na działanie wilgotności. Są to łazienki, kuchnie i pralnie. W wypadku wykończenia ceramicznymi płytkami dobrze byłoby wykonać pod nimi przeponę wodoochronną.

Jeśli kłopot zauważony zostanie w porę, przydatne będzie wielokrotne wietrzenie pomieszczeń, usprawnienie systemu wentylacyjnego oraz osuszacze powietrza. W wypadku zaatakowania głębokiego ścian przez grzyb, czynności rozpocząć należy od likwidacji grzybni.