Terapia tlenowa jest nieinwazyjną metodą terapeutyczną, która wykorzystuje 100% tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym, który znajduje się w specjalnym pomieszczeniu czyli w komorze hiperbarycznej.
Celem kuracji hiperbarycznej w rozumieniu sposobu leczenia, jest usprawnienie naturalnego mechanizmu gojenia się ran oraz mechanizmów naprawczych jeżeli chodzi o rany oraz odmienne schorzenia.

paliwo

Autor: justgrimes
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie komora hiperbaryczna jest wielokrotnie stosowana jako kuracja, która wspomaga leczenie wielu przypadłości oraz wielu chorób. Hiperbaryczna tlenoterapia, jest to jedna z najbardziej efektywnych form dostarczania tlenu do dowolnych komórek organizmu. Użycie bardziej wysokiego ciśnienia od atmosferycznego pozbawia hiperbaryczny tlen barier fizjologicznych przenikania poprzez tkanki. W praktyce znaczy to, że tlen musi przenikać tam, gdzie normalnie nie ma szansy dotrzeć. Chodzi tu naturalnie o obszary słabo ukrwione przykładowo rany lub foxess t8 ogniska udarowe.
komora hiperbaryczna

Autor: Franke Polska
Gazy, które znajdują się pod ciśnieniem zwiększonym w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, szybciej dyfundują do płynów i gromadzą się w znaczniejszych stężeniach. Tlen przenika nie do wyłącznie czerwonych krwinek, stężenie jest zwiększone również w osoczu, w układzie limfatycznym i płynie rdzeniowo-mózgowym. Terapia hiperbaryczna służy bardzo procesom fizjologicznym w naszym organizmie oraz sprawia, że staje się szybsze gojenie się ran i odbudowa tkanek. Sprawdza się znakomicie w takich przypadłościach jak stopa cukrzycowa i powikłania po radioterapii kości i tkanek miękkich. Sprzyja również powstawaniu nowych naczyń w wypadku choroby albo kontuzji. Hiperbaryczna kuracja redukuje również stan zapalny.

Posiada udowodnioną skuteczność w niezwykle dużej ilości jednostek chorobowych. Są to infekcje bakteryjne, borelioza czy fibromialgia. Terapia hiperbaryczna jest także sposobem na to, aby zahamować oznaki starzenia oraz usprawnić funkcjonowanie całego organizmu.