To, jaki klej do płytek wybierzemy, jest tak samo istotne jak wybór rodzaju tych płytek. Klej do kafelek może występować w wielu rodzajach oraz klasach, a wybór jego w głównej mierze zależy od rodzaju podłoża, na którym kafelki będą kładzione.
Kafelki różnego typu są używane jako wykończenie ścian i podłóg w kuchniach, toaletach oraz na balkonach.

domek

Autor: David Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

kejenie

Autor: Beyond Forgetting
Źródło: http://www.flickr.com
Wyglądają one estetycznie oraz istnieją w niezwykle wielu różnorodnych kolorach i rodzajach. Są one łatwe do utrzymania w czystości. Lecz żeby kafelki wyglądały dobrze i były trwałe, trzeba stosownie je przykleić. Aby klejenie płytek zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób, powinien być wybrany odpowiedni klej. Należy pod uwagę wziąć typ podłoża oraz jego wytrzymałość. Zaprawa powinna trwale oraz stabilnie połączyć kafelki z podłożem. Lecz żeby tak się stało, dobrać należy optymalny klej do rodzaju kafelek. Litera C znaczy, że klej jest cementowy.

Podoba Ci się tego rodzaju materiał? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw ten link – ta witryna również na pewno przypadnie Ci do gustu!

Sprzedawany on jest w formie suchej mieszanki, którą najczęściej należy rozrobić z wodą w takich proporcjach, jakie są podane na worku. Cementowy klej do terakoty oraz różnych płytek jest w najwyższym stopniu popularny. Dyspersyjny klej do kafelek jest oznaczony literą D. Nabyć go można w postaci masy albo pasty gotowej do użycia. Jest to elastyczna zaprawa klejowa. Literą R oznaczone są kleje reaktywne, które są produkowane na bazie żywicy poliuretanowej lub epoksydowyej. Zaprawa klejowa cechuje się wysoką przyczepnością do różnego typu podłoża.

Klej do gresu musi być elastyczny. Gdy przyklejamy kafelki gresowe zwłaszcza wielkoformatowe, klej musi wyróżniać się dobrą przyczepnością i powinien być co najmniej klasy C2.

W tego typu wypadku jeszcze korzystniej będzie się sprawdzała zaprawa cementowa C1 S1. Jeśli chodzi o kamień przede wszystkim kamień naturalny, cementowa zaprawa klejąca może nie być wystarczająca. Klej do kamienia jest klejem na bazie żywicy. Najlepszy okaże się w klasie R2.