Drzwi wewnętrzne tworzą ważny detal wystroju mieszkania i choć niejednokrotnie są mocno zepsute posiadacze nie chcą się ich pozbywać, bądź z powodu niezawodności utworzenia, albo z uwagi na osobliwe wartości czy po prostu z pragnienia zaoszczędzenia na kosztach. Drzwi z powodzeniem można odbudować w warunkach domowych nie tylko przywracając im śliczny wygląd, ale nawet zmieniając na oryginalny kierunek, dobrany do aranżacji wnętrza.

Drzwi z prawdziwego dobrej jakości drewna posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, są bardzo trwałe i wytrzymują dziesięciolecia, są też piękne,

drzwi

Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

ładne, zdrowe i względnie proste do naprawy. Niestety przywrócenie im efektownego wizerunku pochłania sporo czasu i bywa bardzo uciążliwe.

Wyniki godne są jednak poświęcenia. Renowacja drzwi drewnianych wymaga spełnienia cyklu działań (porady – jak odświeżyć drzwi – progi drzwiowe w naszej ofercie z drewna). W pierwszej kolejności musimy ściągnąć drzwi z zawiasów i odkręcić zamknięcie i klamkę. Późniejszy etap, to eliminacja starej farby. Po ściągnięciu farby – (zobacz jeger.pl/pl/310-farby-do-mebli), nieodzowne jest skrupulatne wygładzenie powierzchni drzewa przy pomocy papieru ściernego o nadzwyczaj delikatnej ziarnistości. Jest możliwość to dokonać szlifierką, czy ręcznie. Druga strategia wymaga niestety więcej czasu i wysiłku, ale jest dokładniejsza i zezwala trafić w każde zagłębienie, lub zaokrąglenie płaszczyzny.

Prawdopodobne ubytki w drzewie trzeba

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa

zapełnić używając nadzwyczajną szpachlę do drewna, a po jej wyschnięciu, następne wygładzenie powierzchni wykonań papierem ściernym. Jeśli drzwi mają otrzymać odmienny charakter jest możliwość na tym etapie przymocować do nich nabyte uprzednio w sklepie listewki, komponując specyficzne ozdobniki w układzie prostokątów, normalne dla starych mebli – odwiedź już teraz porady i wskazówki i przeczytaj więcej.

Rozmaite wzorki i ozdobniki łączymy wedle prywatnych smaków. To, jaki efekt uzyskamy odnawiając drewniane drzwi, zależy jedynie od własnej oryginalnej wyobraźni. Odnowione drzwi drewniane będą nam służyć przez mnóstwo kolejnych lat.