Niektóre elementy w autach czy przyrządy w laboratorium muszą być niezwykle wytrzymałe. Z tego powodu pokrywa się je warstwą chromu.
Pewnie 90% Polaków nie jest zdaje sobie sprawy z tego, co to jest chromowanie.

chromowanie

Autor: someToast
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże na pewno każdy widział kiedyś ładnie błyszczące w słońcu elementy silnika motocykla lub drogiego samochodu. Właśnie tego typu pokrycie chromem pewnych metali nazywa się chromowaniem. Używa się go w celach dekoracyjnych, ale nie jest to kluczowy powód. Chrom jest bardzo wytrzymały, zatem pokrywa się nim inne metale, by ochronić je przed porysowaniem lub korozją. Procesowi tego rodzaju poddaje się więc nie tylko elementy silników, ale również narzędzi pomiarowych czy matryc. Należy wspomnieć też o tym, że chrom może pokrywać takie metale(zobacz odlewy z aluminium) jak: aluminium, miedź oraz stal. Również grubość tej warstwy bywa różna, w zależności od potrzeb czy wymogów. proces chromowania wykonywany jest w niezwykle wysokich temperaturach i może ciągnąć się nawet do dwunastu godzin. Cały proces jest dość kosztownym zabiegiem, z tego powodu stosuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jest to doprawdy konieczne. Teraz chromowanie można przeprowadzić łatwiej aniżeli w przeszłości, gdyż technologia znacznie uprościła to zadanie.

Jeśli przykładowo posiadamy sporo pieniędzy, to możemy zażyczyć sobie, by chromowaniu poddano pewne części naszego auta. Jest to chromowanie dekoracyjne. Chromowanie twarde dotyczy natomiast przyrządów, które używane są zazwyczaj w przemyśle.