Elektryczność jest szalenie potrzebna. Dziś nie możemy sobie wyobrazić bez niej życia. Wszelkie nasze sprzęty pracują na prąd.

bloki skalne

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego co chwilę naokoło zauważamy maszty energetyczne i w ogóle nas to nie zadziwia. To sukces zeszłego stulecia – powszechny dostęp do prądu – zakup tutaj fundamenty pod słupy energetyczne.

szkolenie

Autor: PLANNJA
Źródło: Plannja
Fundamenty pod słupy energetyczne powinny być bardzo mocne i głęboko wbijane w ziemię. Chodzi głównie o to, aby maszt nie przechylał się i przez długie lata spełniał swoje zadanie. Z reguły bywają one żelbetonowe. Istotne, żeby wszystkie części takiego słupa (te nad oraz pod ziemią) posiadały odpowiednie certyfikaty. Upadek takiego słupa z przyczyny usterek konstrukcyjnych lub kiepskich materiałów byłby związane z wielkim zagrożeniem dla życia ludzi. W rejonach górzystych szczególnie musimy pamiętać o używaniu atestowanych fundamentów. Jest to obszar, który wyjątkowo jest wrażliwy na procesy erozyjne oraz osuwiska. Nierzadko są to procesy niezwykle powolne i niemal niedostrzegalne gołym okiem, a innym razem bardzo gwałtowne, jak wtedy, gdy bloki skalne odpadają od ziemi. W takich sytuacjach warto zrobić wszystko, żeby fundamenty pod słupy energetyczne były bardzo mocne. Zapewni nam to poczucie bezpieczeństwa i nawet jeśli linie zostaną zerwane, maszty powinny być nieuszkodzone.

Należy korzystać z części najlepszej jakości, które przetrzymają sporo lat i będą wymagały zaledwie cyklicznej renowacji. Z tego powodu w przyszłości zaoszczędzimy duże koszty na wymianach słupów.