W pewnych kręgach niezwykle popularny jest tak zwany półprodukt, czyli – mówiąc inaczej – prefabrykant, element stosowany do montażu na wielu placach budowy, np.

budynek - odbitka
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
placach stropowych lub też rurociągów montowanych wręcz wszędzie. Prefabrykanty charakteryzują się szybkim tworzeniem, jak również powtarzalnością oraz – co najważniejsze – precyzyjnością podczas wyrabiania ich. Posłużyć mogą przez wiele lat, a tym samym wymiana oraz obawy o uszkodzenia nie wystąpią.
Najczęstszą usługą jest tzw. prefabrykacja rurociągów, które produkowane są z najwyższej jakości materiałów stali nierdzewnej, a także rur stopowych. Rurociągi tworzone są przy pomocy trwałych produktów i przy użyciu nowoczesnej technologii, pozwalającej z najwyższą precyzją tworzyć trwałe części, a nawet całe konstrukcje. Tym samym, prefabrykacja rurociągów poddawana jest antykorozyjnym zabezpieczeniom, by w przyszłości nie doszło do uszkodzeń oraz kłopotów związanych z nimi. Są części, które posiadają najbardziej skomplikowane oraz dziwne kształty. Firmy, które posiadają usługę prefabrykacji, prowadzą także dokumentację, a także oferują pakowanie oraz – ostatecznie – transport.
ogród zimowy
Autor: Reynaers Polska
Źródło: Reynaers Polska
Blok mieszkalny
Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak prefabrykanty, niezwykle trwałymi elementami są tzw. konstrukcje offshore, które – w zgodzie ze swoją definicją – stosowane są do poszukiwania oraz wydobywania poza lądem, przede wszystkim na morzu, ropy czy gazu. Ów konstrukcje stosuje się od około lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Instalacje offshore posiadają nader duże gabaryty, jednak najczęściej nazywane są tak też statki do obsługiwania instalacji. Można je podzielić na trzy kategorie: platformy, statki wiertnicze oraz pływające punkty produkcji.