Właściciele domków wolnostojących doskonale wiedzą, że problem ich ogrzewania jest bardzo istotna także z finansowego punktu widzenia. Niestety posiadają oni trochę zawężone pole manewru, ponieważ są oni zobowiązani dostosowywać się do miejscowego planu zagospodarowania.
Jeśli dopiero planujesz zakup nieruchomości, korzystnie jest poznać jej plan jeszcze przed kupnem działki.

odbicie - mieszkanie

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Często bowiem w tym planie jest zawarty zakaz stosowania paliw stałych. Paliwa takie jak drewno, węgiel czy też pelet, są jednak najbardziej niewygodne dla użytkowników, z tego też powodu kotłownia stosująca gaz ziemny jest ciekawym rozwiązaniem.

Jeśli nie chcesz, żeby uciekły Ci inne podobne kwestie tyczące się omawianego tutaj tematu, to kliknij i więcej zobaczysz w treści.

Dla przykładu kwestia magazynowania np. węgla. Taki kocioł należy regularnie czyścić, uzupełniać materiał opałowy czy wynosić popiół. Funkcjonuje jednak jeden niezwykle istotny czynnik, dla którego ludzie nadal bardzo często stosują kotły na paliwa stałe. Oczywiście chodzi tutaj o pieniądze, zatem cenę za 1 kWh ciepła. Używanie kotłowni na węgiel jest trzy razy tańsze niż gazu płynnego.

kotłownia

Autor: Maëlick
Źródło: http://www.flickr.com
Należy zatem wybierać pomiędzy uciążliwą eksploatacją, ale mniejszymi kosztami utrzymania, lub przeciwnie – prostą eksploatacją, ale z większą ceną eksploatacji. Co interesujące, kocioł na gaz nie musi zostać ustawiony w kotłowni. Może być w każdym pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone na stałą obecność mieszkańców. Natomiast kocioł na paliwo stałe musi być ulokowany w kotłowni, czyli wydzielonym do tego celu pomieszczeniu.

Poza tym w takim przypadku konieczna jest wentylacja grawitacyjna oraz komin, jaki musi zostać wyprowadzony ponad powierzchnię dachu. Sama kotłownia musi być dosyć spora oraz wygodna w użytkowaniu.