Zbudowaliśmy już domek, to znaczy postawiliśmy ściany, wstawiliśmy okna, zainstalowaliśmy wszelkie instalacje. Zostało nam jeszcze parę drobiazgów, jak malowanie pomieszczeń, położenie podłóg i inne drobne prace wykończeniowe. Możemy te prace bez problemu wykonywać w zimie. Dom jest już zabezpieczony przed zmiennymi warunkami pogodowymi, wobec tego robota może być realizowana spokojnie, w miarę komfortowo.

invado

Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z ważniejszych takich dzieł jest stolarka drzwiowa, której montaż winien być przeprowadzony fachowo. Drzwi są wszak jedną z ważniejszych rzeczy w jakie musi zostać wyposażony nasz budynek. Zależnie od tego czy są to drzwi wejściowe czy też drzwi wewnętrzne (tu zobaczysz ciekawe przykłady), będą one się różnić metodą zabezpieczeń.kliknij domy szeregowe kraków domy szeregowe krakówW przypadku drzwi zewnętrznych stolarka drzwiowa jest zazwyczaj wyposażona w bolce antywłamaniowe. Oprócz tego drzwi zewnętrzne winny być wzmocnione blachą ocynkowaną. Kolejną ważną właściwością tychże drzwi jest izolacja termiczna. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na, to żeby między ścianą a ościeżnicą nie powstały tak zwane mostki cieplne, czyli przestrzenie poprzez które możemy tracić ciepło.

drzwi wewnętrzne

Autor: Andy Mudrak
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej byłoby aby stolarka drzwiowa zaopatrzona została w stosowne listwy wentylacyjne, umożliwiające odprowadzić nadmiar wilgoci. Nikomu zapewne nie potrzeba przypominać o założeniu dobrego zamka, a dokładniej pary zamknięć. Dobrym pomysłem może być nabycie renomowanych zamknięć (np. Gerda) zamiast standardowych. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo, co jest wszak głównym zadaniem drzwi wejściowych. Oprócz tego podczas instalacji tego rodzaju zamknięcia można liczyć na obniżki w opłatach za ubezpieczenie.

Rzecz jasna nie można zapominać o stylistyce. Wytwórcy produkujący drzwi wewnętrzne i wejściowe oferują dużo modeli fornirów, z praktycznie każdego gatunku drzewa, i o ogromnie zróżnicowanej fakturze. Zarówno drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne muszą zostać dopasowane do typu podłogi jaką zamierzamy kłaść w pomieszczeniach, w taki sposób aby wszystkie części wystroju naszego gniazdka pasowały do siebie. Niebagatelną sprawą dla luksusu mieszkanka może być także odpowiednie wygłuszenie drzwi wejściowych tak, aby odgłosy z zewnątrz nie przeszkadzały nam odpoczywać.