Stal jest obecnie powszechnie stosowana i posiada bardzo dużo zastosowań. Wykonywane są z niej przedmioty codziennego użytku, gdyż wówczas wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Konieczna jest jednak jej odpowiednia obróbka, co dzięki różnorodnemu wachlarzowi proponowanych metod, nie powinno sprawić większych problemów. Jakie techniki cięcia stali są obecnie najbardziej popularne?

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Często stosowane są metody skrawające. Dzięki nim szybka obróbka obróbka cieplna stali jest dosyć łatwa oraz efektywna. Podczas cięcia skrawającego użytkowane są z reguły piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Świetnym rozwiązaniem jest ponadto cięcie termiczne tlenem. Cięcie potrzebuje wykorzystania gorącego gazu, dzięki któremu stal jest doprowadzana do stosownej temperatury. Po jej podgrzaniu możliwe jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w określonych miejscach. Naturalnie, wybierając tę metodę trzeba mieć przede wszystkim na względzie gatunek stali oraz jej grubość. Zazwyczaj metoda cięcia termicznego strumieniem tlenu jest stosowana głównie w przypadku stali węglowych. Na pewno sprawdzi się ona także w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest natomiast zalecana kiedy planuje się cięcie stali nierdzewnych.

konstrukcja ze stali

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, w cięciu stali stosowana jest wyróżniająca się ogromną popularnością metoda łukowa, która posiada dużo odmian, jak popularna strona hardox.com. Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser (polecamy bth import stal opinie) generalnie jest dzisiaj dosyć powszechnie wykorzystywany również w innych branżach, przykładowo medycynie estetycznej. Umożliwia on nie tylko sprawne przecięcie blachy, jest bowiem nadzwyczaj precyzyjny, z tego powodu prościej jest uzyskać stosowny kształt. Dużą zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Konieczne jest wyłącznie dopasowanie do cięcia najlepszego gazu. W ramach techniki łukowej wyróżnia się również cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe zapewnia bardzo dużą szybkość. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie tego procesu jednocześnie jest wytwarzana spora ilość dymu. Generalnie, stal jest obecnie poddawana różnym rodzajom obróbki, a wybranie satysfakcjonującej metody zależy zazwyczaj od jej rodzaju.