Na czym polega modelarstwo odlewnicze a także do jakich rzeczy się przydaje? Czym dokładnie są żelkoty oraz do czego się je używa? To wszystko i jeszcze więcej odnajdziesz w środku naszego nowego artykułu!

Nasz tekścik zaczniemy od pojęcia: modelarstwo odlewnicze, sprawdź informacje o modelarstwie odlewniczym które to jest działem tak przezywanego „odlewnictwa”, w którym wytwarza się modele elementów odlewanych. Bywają one zwykle tworzone z drewna, czy też metalu, choć również używa się do ich środka tworzyw sztucznych czy też gipsu – te dwa ostatnie jednak znacznie rzadziej. Dzięki modelarstwie odlewniczym, robimy formy oraz rdzenie, które potem stosujemy do wytwórstwa odlewniczej. Jak prosto się domyśleć, dzięki wspomnianym formom, nie trzeba wszyściutkiego „strugać” od samego początku, dzięki czemu oszczędzamy dużo energii.

modelarstwo odlewnicze

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jednak są żelkoty? Wbrew pozorom nie są to żelki o kształcie kotów – bywają to materiały do używania „na wierzch” różnych powłok. Zadankiem żelkot bywa zabezpieczenie nawierzchni już gotowego produktu, mając możliwość mu przy okazji nadać barwę, lub zamaskować wzór po laminacie. Żelkoty tutaj o żelkotach są odporne na czynniki mechaniczne, atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, a także penetrację wody.

Żelkoty można rozdzielić na: topkoty (ostateczna warstwa laminatów), żelkoty bielutkie oraz kolorowe, żelkoty przeźroczyste (do uwydatnienia struktury powierzchni), żelkoty chemoodporne (używane przy agresywnym rejonie chemicznym) , żelkoty podkładowe, a także żelkoty elastyczne i ekologiczne – te ostatnie emitują bardziej małą liczbę styrenu.